Anasayfa / Ağız ve Diş / Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Nedenleri?

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Nedenleri?

Tıp dilinde halitosis adı verilen ağız kokusu neden olur, çağımızın tüm toplumlarında hoş görülmeyen ve rahatsızlık uyandıran bir durumdur. Sürekliliği olan ve önlemi alınmayan ağız kokusu, psikolojik sorunlar yarattığı gibi aynı zamanda sosyal sorunları da doğurur. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken ve hiç hoş olmayan bir sorundur.

 

Ağız Kokusu Nedir?

Ağızda meydana gelen nahoş kokunun tedavi edilmesinin şart olduğu vakalara ağız kokusu denir. Ağız kokusu neden olur? Patolojik ağız kokusu problemi yaşayan kişiler genel olarak ağız kokusunun farkında değildirler veya bu problemi kabullenmiş ve ağız spreyleriyle, sakız çiğneyerek bu durumu geçiştirmeye çalışmaktadırlar. Şikayet üzerine uzman hekime başvurulması neticesinde ortaya çıkan patolojik ağız kokusunun birden fazla nedeni olabilir.

Basit bir şekilde tedavi edilebilecek bir problem olmasının yanında, oldukça önemli rahatsızlıkların da sinyalini verebilen ağız kokusu, patolojik ağız kokusu ve fizyolojik ağız kokusu olarak 2’ye ayrılır.

 

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusunun başlıca nedenleri içinde akciğerlerde ve sinüste meydana gelen enfeksiyonlar vardır. Bunun yanı sıra kronik böbrek problemi olan hastalarda, şeker hastalarında, metabolizma bozukluğu yaşayan kişilerde, karaciğer yetmezliği olan hastalarda, katı diyet uygulayarak uzun saatler aç kalan kimselerde de ağız kokusu problemi meydana gelebilir.

 

Ağız Kokusu
Ağız Kokusu

 

Fizyolojik Ağız Kokusu Nedir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde dahi, sabah uykudan uyandıktan sonra karşılaşılabilen bir durum olan ağız kokusuna, dilin üstünde çoğalan bakteriler ve sindirim sistemine toplanan gazlar neden olmaktadır. Yine yemek yerken ağızda oluşan kötü koku da fizyolojik ağız kokularındandır. Bahsettiğimiz bu fizyolojik ağız kokuları herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususi noktalar vardır. Buna örnek verecek olursak içerisinde çinko bulunan ağız gargaralarını düzenli olarak kullanmak, sakız çiğnemek, dilin üstünü fırçalamak alınabilecek önlemlerdendir.

 

Nasıl Giderilir?

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri olan diş ve diş eti problemlerini tedavi edilmesi için kesinlikle uzman bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Ağızda bulunan bakteriler de ağız kokusuna neden olabileceği için diş doktoru, kokunun ana kaynağını tespit ederek bu hususta gerekli tedaviyi uygulayabilir.

Bunun yanında ağızda bulunan ve eskimiş olan köprüler ve protezler de ağız kokusuna neden olur. Çiğnenen besinlerin birikmesi nedeniyle problem yaratan protezler, zamanı geldiğinde yenilenmeli ve uygun tedavinin yapılmasının sonrasında bu problemin devam edip etmediği gözlemlenmelidir.

 

Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunu engellemenin başlıca yolu ağzın yeteri miktarda tükürük salgısı üretmesini sağlamaktır. Tükürüğün içinde bulunan oldukça güçlü enzimler ve antibiyotikler, ağız kokunun önleyebilir ve bu hususta oldukça güçlü bir etki gösterir. Özellikle böbrek yetmezliği, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarda kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri olarak meydana gelen ağız kuruluğunu gidermek için mevcut olan en etkili uygulama sakız çiğnemektir.

İçeceklerle beraber tüketilecek olan tarçın da ağız kokusunun önüne geçmek için tüketilebilecek besinlerin başında yer alır. Ağzın içinde bulunan bakterileri yok ederek ağız kokusunun nedenlerini yok eder. Bahsettiklerimizin yanında şekeri tüketimini en aza indirmek, bol su içmek, besinleri mümkün olduğunca çok çiğneyerek tüketmek ve düzenli olarak diş ipi kullanmak da ağız kokusunun önüne geçilmesi için uygulanabilecek yöntemler arasında bulunmaktadır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Çekimi, Yirmilik Diş Ağrısı Hakkında Herşey

Bilindiği üzere ağızda en son çıkan dişler yirmilik diş çekimi olarak adlandırdığımız üçüncü azı dişlerdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir