Anasayfa / Cilt ve Deri / Avokado Faydaları, Yağı, Yaprağı, Çekirdeğinin Faydaları

Avokado Faydaları, Yağı, Yaprağı, Çekirdeğinin Faydaları

Avokado faydaları hakkında bilgilendirmeden önce Avokado’nun ne olduğunu anlayalım. Antioksidanlar, mineraller, vitaminler, iyi yağlar ve fitoteroller bakımından oldukça zengin olan avokado, özellikle kanser, sindirim, kalp, cilt ve göz sağlığı için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Avokadonun faydalarına, avokado yağı faydaları, avokado yaprağının faydaları, avokado çekirdeğinin faydaları ve avokadonun cilde faydalarına hep birlikte göz atalım.

Son dönemde yürütülen çalışmalar neticesinde, avokadonun tohumları, inflamatuar durumlar, diyabet ve hipertansiyonla birlikte, hiperkolesterolemi rahatsızlıklarına tedavi amaçlı kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Peki avokadonun faydaları nelerdir?

 

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Çiğ tüketildiği takdirde çok daha faydalıdır. Avokado üzerine yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlara göre avokadonun faydaları şunlardır:

 

 • Sağlıklı kalp teşviki

Sağlıklı kolesterol oranını dengede tutmaya yarayan beta-sitosterol, avokadoda bol miktarda bulunur. Yapılan araştırmalar, 5 hafta süreyle her gün düzenli olarak öğünlerine avokado ilave edilen deney farelerinde, %27 daha az miktarda trigliserit plazma oranlarına sahip olduklarını ve HDL kolesterolünün, avokado verilmeyen diğer bir gruba oranla %17 daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle her gün düzenli olarak avokado tüketenler, damar sertliği probleminden kurtulabilirler.

 • Yüksek potasyum

Hipertansiyonun tedavisinde potasyum oldukça önemli bir etkendir. Avokadoda da yüksek miktarda potasyum bulunur. Yürütülen çalışmalar neticesinde potasyum içeren gıdaların, damarların sertleşmesi olan patojenik kalsifikasyonları hafifletebileceğini göstermektedir. Muz ve avokado gibi bu anlamda zengin ürünleri tüketmenin kan damarlarında meydana gelen gerginliği azalttığı ve bu sayede kan basıncını dengelediği, bunun sonucunda da kalp krizi, pıhtılaşma, ve felç ihtimallerini düşürdüğü bilinmektedir.

 • Sindirime yardımcıdır

Avokado sindirim sitemi için oldukça yararlı olup, aynı zamanda bağırsakları da rahatlatır. Sindirim siteminin problemsiz işlevini görmesini sağlayan çözünür ve çözünmez lifler avokadoda yüksek miktarda bulunur. Bu lifler sindirim sistemi için hayati önem taşımaktadır. Bunun nedeni atıkları depolayarak, bağırsaklar üzerinden bu atıkların sorunsuz bir şekilde atılmasını sağlarlar. Bunun yanında sindirim sisteminin ve midenin uyarılmasına neden olarak gıdaların çok daha hızlı ve etkili bir şekilde emilmesini sağlarlar. İshal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına engel olur.

 • Görmeyi geliştirir

Sağlıklı gözler için avokado eşsiz bir meyvedir. Gözlerde meydana gelen maküler dejenerasyona, katarakta, yaşa bağlı olarak gelişen göz rahatsızlıklarına karşı mücadele eden zeaksantin ve lutein karotenoidlerini bol miktarda bulundurur. Avokadoda bulunan bu karotenoidlerin antioksidan etkisi sayesinde gözlerde oluşan serbest radikallerin etkilerini en aza indirir.

 • Cilt ve saç bakımı

Cilt sağlığı açısından gerekli olan besinlerle dolu olan avokado, sağlıklı bir cilt için vazgeçilmez bir besindir. Hasar görmüş, çatlamış ya da kuru ciltleri nemlendirir ve bakım yapar. Temel vitaminlere sahip olduğu için cildi besler.  Daha parlak bir görünüm kazandırır. Bu da son dönemlerde kozmetik firmalarının avokadoyu çok sık tercih etmelerine neden olmuştur. Son zamanlarda oldukça popüler olan avokadoyu, birçok kişi saç ve cilt maskesi yapımında kullanmaktadır. Yıpranmış ve kuru saçların bakımı için kullanımı da oldukça yaygındır. Avokado yağı ise plak psoriazisin tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Avokadoda yüksek miktarda bulunan organik bileşenler erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve cilt sağlığı üzerinde etkileri oldukça büyüktür.

 • Artirit tedavisi

Avokadonun en önemli özelliklerinden bir tanesi anti-enflamatuar özelliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği avokadoyu belki de bu kadar değerli yapan özelliğidir. Anti-enflamatuarlar içeriğinde bulunan flavonoidler, fitokimyasallar, fitosteroller, karotenoidler, omega-3, ve yağlı asitler nedeniyle kaslarda, eklemlerde ve dokularda ortaya çıkan iltihaplanmaları engeller. Yürütülen bir çalışmaya göre, 300 mg soya fasulyesi ve avokado bazlı besin takviyelerinin, diz ve kalça osteoartrit rahatsızlığı olan kişiler için çok yararlı olabileceğini ortaya koymuştur.

 • Kötü nefesi önler

Düzenli olarak tüketilen avokado, mide rahatsızlıklarından ya da hazımsızlıklardan meydana gelen kötü ağız kokularını engeller. Sindirim sistemini iyileştirir. Avokadoda bulunan antioksidan flavonoidler ve antioksidanlar ağızda bulunan ve kötü kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırır.

 • Karaciğeri korur

Karaciğer hastalıkları için de avokado bulunmaz bir besindir. Karaciğer sağlığını düzenlemede destekleyici birçok organik bileşenleri bünyesinde bulundurur. Karaciğer problemleri genel olarak Hepatit C hastalığından kaynaklanır. Son dönemlerde bu konuda yapılan araştırmalar avokadonun karaciğeri, oluşabilecek her türlü olumsuz durumdan koruyabileceğini göstermektedir.

 • Böbrek sağlığı

Kronik böbrek problemleri olan kimselerde sıvı ve mineral oranlarının dengesinin sağlanması hayati derecede önemlidir. Diyet, bu dengenin korunmasını sağlar. Potasyum, sağlıklı kişilerde olması gereken kalp hızının korunmasını sağlayan bir mineraldir. Avokado ise önemli miktarda potasyuma sahip bir meyvedir. Bu nedenle diyetlerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda potasyum, organlar ve hücreler için sıvı dengelerinin korunması bakımından oldukça önemlidir. Bu sıvı dengesi ise böbreklerin sağlıklı işleyişi için hayati derecede önemlidir.

 • K vitamini eksikliği

K vitamini eksikliği çok fazla görülmese de, genel olarak yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. K vitaminin eksik olduğu kişilerde ise VKDB olarak adlandırılan bir tür kanama bozukluğunun görülme ihtimali yüksektir. Bunun nedeni ise genel olarak gebelik sırasında anne adayının yetersiz K vitamini almış olmasıdır. Gebe kadınların hamilelikleri süresince avokadoyu beslenmelerine dahil etmeleri, doğacak olan bebekte Bu kanama bozukluğu probleminin görülme ihtimalini düşürecektir. Avokado K vitamine yüksek miktarda sahip olan ender meyvelerden bir tanesidir.

 • Hamilelikte sabah bulantılarını önler

Gebe kadınların en çok karşılaştığı problemlerden bir tanesi mide bulantısıdır. Genel olarak sabahları görülen mide bulantılarının ve kusmaların önüne geçilmesi için yaygın olarak avokado tüketilir. İçeriğinde bulunan B vitamini bu şikayetlerin giderilmesinde etkili rol oynar.

 • Kanser önleyici özellikler

Avokado, içeriğinde bulunan yüksek miktarda tekli doymamış yağlar ve karotenodiler nedeniyle, prostat ve meme kanseri ihtimalini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Kanserli hücrelerle savaşan ve serbest radikallere karşı direnç gösteren Glutatyon antioksidanı avokadoda bol miktarda bulunur. Avokadoda bulunan bileşenlerin etkilerinin hangisinin daha fazla yararlı olduğunu belirlemek çok mümkün değildir. Yürütülen çalışmalar, prostat, ağız, deri kanserleri üzerinde metastaz yerine, içinde bulunan organikler sayesinde kötü hücre öldürücü etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

 • Sağlıklı cilt

İçerisinde bulunan çok sayıda mineral ve vitamin sayesinde cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Avokadoda yüksek miktarda bulunan karotenoidler, güneş ışığına fazla maruz kalmadan kaynaklanan iltihaplanmayı azaltır. Avokado yağı ise güneşin sebep olduğu güneş yanıklarına karşı iyileştirici güce sahiptir.

 • Yaşlanma karşıtı

Düzenli olarak avokado yağı kullanmak ve avokado tüketmek sağlıklı yaş alımını destekler. Lutein ve zeaksantin bileşenleri antioksidan özelliklere sahiptir. Bu bileşenler ise cildi radyasyondan ve son derece zararlı olan UV ışınlarından koruyarak yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltır.

 

Avokado Nedir?

Armut şeklinde, kremamsı tada sahip olan bir meyvedir avokado. Son derece yüksek miktarda iyi yağ içerir ve oldukça düşük kolesterol oranına sahiptir. Bu da tıp dünyasının dikkatini çekmesine neden olmuştur. Genellikle Orta Amerika, Guam ve Meksika’ya özgü bir meyvedir. Aynı zamanda avokadonun birçok çeşidi de bulunmaktadır.

Çoğunlukla çiğ olarak ve özellikle salatalarda kullanılır. Avokado ile ilgili yanlış bir düşünce hakimdir. İçeriğinin yüksek kalorili olması nedeniyle birçok insan kilo aldıracağını düşünerek avokadoya önyargılı yaklaşmaktadır. Fakat Avokado, kalorisi yüksek birçok diyet ürüne ve tereyağına kıyasla çok daha az kalori içermektedir. İçeriğinde bulunan yağların çoğu, insan sağlığı için faydalı olan eşsiz yağlardır.

Mineraller, vitaminler ve farklı besinler açısından son derece zengin olan avokado, “süper besin” olarak adlandırılır. İçeriğindeki bu besin kaynakları aynı zamanda iyi bir doymamış yağ asitleri deposudur.

Avokadonun içeriğinde yaklaşık olarak 22,5 gram yağ bulunur. Bu yağın 2/3’ü tekli doymamış yağ olup, içeriğindeki früktoz miktarı da oldukça azdır. Bunun yanı sıra avokado karotenoidler, fitosteroller, flavonoidler açısından da eşi benzeri bulunmayan organik bileşenlere sahiptir.

 

Potasyum bakımından da oldukça zengin olan avokado, insan sağlığı için ciddi önem taşıyan potasyum sodyum miktarını da güzel bir biçimde dengede tutar. Müthiş bir enerji deposudur. Yürütülen bir çalışmaya göre avokado yüksek miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum, fosfor, manganez ve çinko barındırır. Aynı zamanda yüksek miktarda A vitamine sahiptir.

A vitamini ise göz sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, K, C, E, B6, D, tiamin, niasin, riboflavin içerir, diyet yapanlar için yüksek miktarda lif kaynağıdır, dişleri ve kemikleri güçlendirir. Bir porsiyonu, vücudun günlük lif ihtiyacının yaklaşık %40’ından daha fazlasını karşılar.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir