Anasayfa / Cilt ve Deri / Ayağa Çivi Batması Durumunda Ne Yapmalı?

Ayağa Çivi Batması Durumunda Ne Yapmalı?

Ayağa çivi batması için elbette çok sayıda nedenler vardır. Ancak belirtmek gerekir ki çivilerin ve çivilerin bulunduğu duvar, odun vs. gibi materyallerin bulunması gereken yer herkese açık olan sokaklar değildir. Bu tür malzemeleri sokağa atmanız durumunda insanlar ve diğer canlılar yaralanabilir. Diğer nedenlerden biri de dikkatsiz atılan adımlardır. Atılan her bir adımda basılan yere dikkat edilmelidir.

 

Ayağa Çivi Batması

Ayağa çivi batması durumuyla karşılaştığınızda ilk olarak sakin kalmanız oldukça önemlidir. Uygun bir yere oturup yaranın ne durumda olduğunu kontrol etmelisiniz. Eğer çivi hala ayağınızdaysa, ayak güzel bir şekilde incelenerek en az hasarla çivi çıkarılmalıdır. Çivi batması durumu asla göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Tetanos olma ihtimali oldukça yüksektir. Şayet ki paslı bir çivi ise, en yakın hastanede çıkarma ve tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

 

Çiviyi çıkardıktan sonra yapılması gerekenler sırasıyla baticon (tentürdiyot) ile güzelce temizleyip yaralı bölgeyi sarmaktır. Bu uygulamalar sırasıyla yapıldıktan sonra zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna gidilip gerekli tedavinin yapılması gerekmektedir. Bu uygulamalar yetişkin insanları bilinçlendirerek önlem alınabilecek bir husustur. Ancak yaş aralığı 4-10 yaş olan çocuklarda oyunun heyecanına kapılıp size anlatmayabilirler. İşi garantiye almak için aşıları zamanında yaptırmakta fayda görüyoruz.

 

Ayağa çivi batması tedavisi

  • Yara pansumanı, yaraya temizlik
  • İçeride parça kalma riskine karşı röntgen çekilip aşı yapılır
  • Enfeksiyonu engellemek için antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır
  • Doku ve deri bozulması durumlarında dikiş atılır.

 

Tetanos nedir ve tedavisi

Tetanos Kirli yerler ve toprakta bulunan bir bakterinin sebep olduğu kas-iskelet sistemini ve nörolojik sistemi tutan bir hastalıktır. Bu bakteri vücuda girdiğinde sebep olduğu hastalık ciddi kas krampları, kas sertleşmesi ve nöbetlerle kendini gösterir. Aşılama yolu ile tetanostan korunmak mümkündür.

 

Eğer siz de bu problemi yaşadıysanız aşağıdaki yorum kısmından durumu açıklayıcı bir şekilde yazınız. En kısa zamanda size yardımcı olmak için cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca ayağa çivi batması ile ilgili sorunla karşılaşan diğer ziyaretçilerimiz de size yardımcı olmak için yorumunuza dönüş yapabilirler.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

maske üretimi yapan firmalar

Maske Üretimi Yapan Firmalar Listesi

Maske Üretimi Yapan Firmalar Listesi Maske üretimi yapan firmalar listesi koronavirüs sebebiyle gün geçtikçe artmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir