Anasayfa / Cilt ve Deri / Behçet Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Behçet hastalığı birçok organı etkileyen, kompleks ve sebebi bilinmeyen bir rahatsızlıktır. İlk olarak 1937 senesinde Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından bulunmuştur. Bu problem ilk aşama olarak ağızda çıkan ve sürekli tekrarlayan ağız ülserleri, genital bölgede meydana gelen ülserler ve göz bulguları olarak tanımlansa da daha ileriki dönemlerde sindirim sistemi, damarlar, kalp, eklemler, böbrek, akciğer ve sinir sisteminde de bulgulara sebep olduğu anlaşılmıştır. Behçet hastalığı kronik gelişen bir problemdir.

Bu problem en çok Türkiye, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde, ortalama 20-40 yaşları aralarında rastlanır. Erkeklerde görülme ihtimali kadınlarda görülme ihtimaline oranda bir tık daha fazladır. Yaşlılarda ve çocuklarda görülme ihtimali çok daha enderdir.

 

Behçet Hastalığı Neden Olur?

Ağızda aftlar: Genel olarak bu problemi yaşayan kişilerin büyük bir bölümünde görülen bir belirtidir. Aftlar ortalama olarak ayda birkaç kez ortaya çıkar. Damak, diş eti, yanak ve dilde görülür. 1-2 günde iyileşme gösterebileceği gibi bu süreç daha da uzun sürebilir. Aftların çıkmalarının nedeni olarak stres, ağız içinde yaşanan travmalar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, beslenme düzensizlikleri ve hormonal durumlardan bahsedilebilir.

 

Genital ülserler: Ağızdaki aftlara oldukça benzer bir durumdur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. İyileştikten sonra iz bırakır. Bazı zamanlarda genital bölge dışında anüs çevresi, koltuk altı, kadınlarda meme altlarında da rastlanabilir.

 

Bacak üstünde beliren kırmızı ve mor ağrılı şişkinlikler (Eritema nodozum)

Akne benzeri lezyonlar: Saçlı deri, yüz, sırt ve göğüste rastlanabilir ve iz bırakır.

Göz belirtileri: Dirsek, el ve ayak bilekleri ve dizlerde şişlik ve ağrıya bağlı bulgular görülebilir.

Damar belirtileri: Behçet problemi damar iltihabı (vaskülit) olarak belirebilir. Hem atardamarlarda hem toplardamarlarda tıkanıklık ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Kalp damarlarının ve büyük damarların tıkanması hayati tehlike taşır.

Nörolojik belirtiler: Nadir de olsa Behçet rahatsızlığında felç meydana gelebilir.

Böbrek ve üriner sistem hastalıkları: Çok sık görülmese de Behçet hastalığında üriner sistemin farklı alanlarında hastalıklar görülebilir.

 

Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Behçet hastalığının sebebi net olarak bilinememesi nedeniyle net bir tedavisi mevcut değildir. Ağızda meydana gelen aftlar için kortizonlu kremler ve antiseptik gargaralar kullanılabilir. Behçet probleminde sinir sistemi, göz, sindirim sistemi tutulumu mevcutsa kortizon içerikli ilaçlar sık olarak tercih edilir. Kanser tedavilerinde kullanılan bir takım ilaçlar ve kolşisin, Behçet hastalığının da tedavisinde tercih edilmektedir. Bu söz konusu hastalık alevlenme dönemi ve yatışma dönemi olarak seyreder. Hastalığın belirtilerinin azalmasına bağlı olarak tedavi süresi de farklılık gösterir. Ortalama iki yıl kadar süren bir tedaviden sonra hastalık bulgusu azalmışsa, uygulanan ilaç tedavisi bitirilip hasta gözlenmeye devam edilir. Göz tutulumu mevcutsa tedavi biraz daha uzun sürebilir.

Behçet hastalığında komple iyileşen hastaların olmasının yanında, oldukça kronik devam eden ve sık olarak alevlenen hastalar da vardır. Behçet hastaları, sık olarak alternatif tıp uygulamalarını da denemektedir. Fakat net olarak kanıtlanmış bir alternatif tıp uygulaması mevcut değildir. Tıbbi tedaviyi sona erdirip tamamen alternatif tıbba yönelmek çok büyük problemlere sebep olabilir. Alternatif tedavide başvurulan bir takım ürünlerin ilaçlarla etkileşimi söz konusudur.

Bu hastalık okula veya işe gitmeye engel olmaz. Fakat göz problemlerinin ilerlemesine yol açması okula ve çalışmaya engel olabilir. Söz konusu hastalarda eklem tutulumları mevcut değilse düzenli olarak spor yapılmalıdır. Her hastalık gibi bu hastalıkta da stresten uzak kalmak oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Genital bölgede görülen aftlar cinsel ilişkiye engel olabilir. Fakat Behçet hastalığı, kadınların doğum yapmalarına engel değildir.

Eğer sizde de yazımızda belirttiğimiz durumlardan bir ya da birkaç tanesi söz konusuysa zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurunuz.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir