Anasayfa / Ağız ve Diş / Cevizin Faydaları Nelerdir? Taze Ceviz, Yaş Ceviz

Cevizin Faydaları Nelerdir? Taze Ceviz, Yaş Ceviz

Cevizin faydaları nelerdir diye düşündüğümüzde aklımıza bir çok şey gelir. Hepimizin bildiği üzere ceviz beyin sağlığı için çok faydalıdır. Peki cevizin beyin dışında sağlık üzerine ve vücudumuzdaki başka hani organlara ne gibi faydaları var? Ceviz suyu konuşulduğu kadar yararlı mı? Aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Yaş cevizin faydaları nelerdir? Taze cevizin faydaları nelerdir? Brezilya cevizi faydaları, Amazon cevizi faydaları. İşte cevizin faydaları.

 

Cevizin Faydaları

Tüm besinler gibi ceviz de aşırı tüketilmediği takdirde insan sağlığı üzerinde büyük faydaları vardır. Peki kuru ceviz ile taze ceviz arasında herhangi bir fark var mıdır? Ceviz suyu bilindiği gibi zayıflatıcı etkiye sahip midir?

 

Doğanın insanoğluna sunduğu en büyük nimetlerden biri olan ceviz, en şifalı besinler arasında ilk sıralardadır. Ancak cevizin faydalarından istifade edilmek isteniyorsa tuzlanmış ve kavrulmuş cevizden uzak durulmalıdır. Bunun sebebi ısıl işleme maruz kalınca içeriğindeki yağların bozulmasıdır. Fakat bu yalnızca ceviz için değil, diğer tüm kabuklu kuruyemişler için de geçerlidir. Bu besinlerin besleyici niteliklerinden yararlanılmak isteniyorsa mutlaka çiğ olarak tüketilmelidir. Ceviz, fındık gibi kabuklu kuruyemişlerin kabuğu soyulmadan ve sadece yenileceği zaman tüketileceği miktarda kırılarak taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerin kabuğu, kendileri için doğal ambalajlardır. Havayla temas etmesi durumunda içeriğinde bulunan faydalı yağlar oksitlenerek bozulabilir. Bundan ötürü bu tarz kuruyemişler mutlaka kabuklu olarak satın alınmalıdır. Belirtilmesi gereken önemli  bir husus daha var. Cevizin kabuğu kırıldıktan sonra, cevizin üzerinde bulunan kahverengi ve ince, hassas kabuğu sakın soymayın. Bahsettiğimiz bu kabuk çok değerli antioksidanlar ve çok güçlü bileşenler içermektedir.

 

Ceviz suyu zayıflatıyor mu?

Faydalı yağlar içeren diğer bütün gıdalar gibi, ceviz de uzun süre tokluk sağlar. Kan şekerini dengede tutarak ani gelen acıkma hissini engeller. Bu da kilo kontrolüne olanak sağlar. Zayıflamak isteyen ve mevcut kilosunu korumak isteyen kişilerin düzenli olarak ceviz tüketmeleri tavsiye edilir.  Birbirinden farklı 31 çalışmanın sonuçlarını inceleyen uzmanlar, diyet listelerine badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ekleyen insanların, diğerlerine göre çok daha fazla kilo verdiklerini gözlemlemişlerdir.

 

Cevizin Faydaları
Cevizin Faydaları

 

Cevizin vücuda ne gibi etkileri var?

Bu konuda yapılan çalışmalar cevizin çeşitli kanser türlerine karşı koruyu olduğunu gösteriyor. Prostat ve meme kanserlerinde tümörlerin oluşumunu yavaşlattığı yine bu çalışmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Bu mucizevi besinin sadece kanserin oluşumunu önlemede değil, var olan kanserli hücrelerin tedavisinde de oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kalp dostu olan ceviz aynı zamanda bağırsak sağlığını da korur. Damar sertliğine karşı birebirdir. Omega-3 yağ asitleri sayesinde kanın pıhtılaşmasına engel olur. İçerisinde bulunan L-arginin, kalp krizi ihtimalini düşürerek, damar sağlığını korur. Damar rahatsızlıklarının en büyük problemi olan plakların oluşmasını engeller. Bünyesinde bol miktarda bulunan Omega-3, romatizmadan kaynaklanan iltihapları en aza indirir.

Tüm bunların yanı sıra Alzheimer rahatsızlığına karşı savaşır. Depresyona çok iyi gelir. Göz sağlığını korur. Beyinde bulunan serotonin hormonunun düşmesini engelleyerek kişiye mutluluk verir. İnsülin direncini kırar ve kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. Glisemik indeksi düşük olduğu gibi, Omega-3 bakımından çok zengindir. Bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi nedeniyle anti-diyabet beslenme şeklinin tam merkezinde yer alır.

 

Günde kaç tane ceviz tüketilmeli?

Ceviz hakkında doğru bilinen bir yanlış vardır. İçerdiği yüksek miktarda yağ nedeniyle kilo aldırdığı düşünülür. Ancak durum bunun tersidir. Sağlıklı yağlar içeren diğer tüm gıdalar gibi ceviz de, içeriğindeki yararlı yağlar aracılığıyla uzun süre tokluk sağlar. Kan şekeri oranını dengede tutarak ani gelen açlık hissini ortadan kaldırır. Bu da kilo vermeye yardımcı olur. 100 gram cevizde ortalama 700 kalori bulunur. Her sabah düzenli olarak 3 tane ceviz yenilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir