Anasayfa / Cilt ve Deri / Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Cilde ve Saça Faydaları

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Cilde ve Saça Faydaları

Çörek otu faydaları konusuna gelmeden önce kendisini tanıyalım. Çörek otu asırlarca alternatif tıbbın en çok kullandığı bitkilerden biridir. Sayısız sağlık problemlerine çok iyi gelen çörek otu, günümüzde de tüm dünyada oldukça fazla kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda bitki türleri içerisinde, üzerinde en çok akademik çalışmalar yapılan bitkidir. Çörek otunun kullanım alanı oldukça geniştir. Yağından ya da tohumundan yararlanılabilir. Eski zamanlarda Hipokrat çörek otunu karaciğer problemleri için kullanmıştır. Kleopatra’nın ise çörek otunu güzelliği için kullandığı bilinmektedir. Mısır Kralı Tutankamon’un mezarında yine çörek otu bulunmuştur. İçeriğinde zengin miktarda bulunan timokinon bileşeni antikanserojenik yönleriyle bilinir. Çörek otunun insan sağlığına sağladığı faydalarının arasında, sedef, egzama, diyabet, kolesterol, sindirim sorunları, Alzheimer gibi birçok hastalık bulunmaktadır.

 

Çörek Otu Faydaları

Yapılan çalışmalar çörek otunun içeriğinde bulunan timokinon maddesinin meme, böbrek, akciğer, karaciğer, prostat ve cilt kanserlerine karşı son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ancak antikanser niteliğinin sebebi henüz net olarak anlaşılamamıştır.

Yürütülen bir takım araştırmalar timokinonun bir çeşit antioksidan etkisi yarattığını ve vücudun savunma mekanizmasını iyileştirdiğini, aynı zamanda apoptoza sebep olduğunu gösteriyor. Çörek otunun içeriğinin kansere karşı tüketilmesi konusunda yapılan araştırmalar günümüzde de hala devam etmektedir.

Yapılan araştırmalar, çörek otunun yanı sıra, çörek otunun yağında da bulunan  tiyokinonun tümöre karşı olan etkilerinin, prostat kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri ve pankreatikte de oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Kemoterapi ilaçları ile birlikte tiyokinon kullanılırsa tiyokinon, ilaçların yaydığı zararlı etkileri yok etmektedir.

 

 • Alerji tedavisinde çörek otu

Bu konuda yürütülen birçok çalışma, alerjik rinit tedavilerinde de çörek otunun son derece yararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Çörek otunun özellikle burun alerjisi belirtilerini önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Burun akması, burun kanallarının şişmesi, tıkanıklık, hapşırma gibi alerjinin neden olduğu semptomlara da çok iyi gelir. Tüm bunların yanı sıra B-karoten, biyotin, E vitamini ile birlikte günlük olaraak tüketildiğinde alerji belirtilerini hafifletir.

 

 • Çörek otunun Alzheimer hastalığına faydaları

Yapılan akademik araştırmalar, çörek otunun, günümüzün en sık karşılaşılan hastalıklarından biri olan Alzheimer rahatsızlığının tedavisine yardımcı olduğunu ortaya koyar. Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanmış olan bir makalede, çörek otunun dikkat, hafıza ve konsantrasyonu artırdığını belirtir.

 

 • Astım, bronşit ve Epilepsi tedavisi

Düzenli olarak çörek otu tüketildiği takdirde, akciğer problemlerini düzeltir ve astım problemi olan kişilerde öksürük krizlerini ve hışıltılı nefesi en aza indirger. Bronşite karşı oldukça iyi gelir. Solunum borusunu genişlettiği gibi ifrazatı da boşaltır. 12 gün boyunca her gün düzenli olarak iki gram öğütülmüş çörek otu tüketildiği takdirde epilepsi krizlerini azalttığı düşünülmektedir. Ancak bu konuda henüz bilimsel bir veri yoktur.

 

 • Yüksek kolesterol tedavisi ve çörek otu

Düzenli olarak günde iki defa tüketilen tam olarak dövülmüş 1 gram kadar çörek otunun, yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalarda kötü kolesterol dengesini sağladığı ve kan yağları oranını düşürdüğü bilinmektedir.

 

 • Çörek otunun hipertansiyona faydaları

Çörek otu 12 gün boyunca her gün düzenli olarak ortalama 2 gram civarında ezilmiş bir şekilde kullanılması, hipertansiyon rahatsızlığı olan hastalarda kan basıncının dengelenmesine büyük katkı sağlar. Fakat kullanmadan önce bir doktora danışmakta fayda var.

 

 • Diyabet hastaları çörek otu kullanabilir mi?

Tip 1 ve tip 2 diyabete problemi yaşayan kişilerde, bu hastalıkların tedavisi için çörek otu oldukça önemli yer tutmaktadır. Yürütülen bir çalışmaya göre çörek otu, herhangi ciddi bir yan etkide bulunmaksızın glukoz toleransını yararlı bir şekilde geliştirir ve oldukça düşük toksisite mevcuttur. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü tip 2 diyabetik ilaçların en önemlilerinden olan metformin, büyük ölçüde yan etkilere sahip olan bir ilaçtır.

12 gün boyunca her gün düzenli olarak günde 2 defa ortalama 1 gram kadar ezilmiş çörek otu tüketmek, kan şekeri oranını düşürerek, kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar. Aynı zamanda tip 2 diyabet problemi olan kişilerde insülin duyarlılığını artırır.

 

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

 • İdrar söktürücüdür.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Romatizmadan kaynaklanan ağrılara çok iyi gelir.
 • Grip tedavisinde destekleyicidir.
 • Baş ağrısında etkilidir.
 • Yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar ve hücrelerin daha hızlı yenilenmesine olanak tanır.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Çörek otu özü, şiş bademciklere ve boğaz ağrısına oldukça faydalıdır.
 • Çörek otu ekstresi opioid bağımlılığı ile ilgili belirtileri ortadan kaldırır.

 

 

Çörek Otu Yağı Faydaları

 • Karaciğer sağlığı

Vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer, vücuda giren neredeyse tüm toksinleri işler. Karaciğerde bulunan safra, zihni ve vücudu sağlıklı ve enerjik tutmak ve yağları sindirmek için çok gereklidir. Alkol tüketimi, karaciğer hastalıkları ya da ilaçların yan etkileri sebebiyle meydana gelen karaciğer hasarları ile uğraşan kişiler için çörek otu yağı tavsiye edilir. Bu hastalıkların iyileşme sürecini mümkün ölçüde hızlandırır. Yeni yürütülen bir çalışmaya göre çörek otu yağının, karaciğerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini ve meydana gelebilecek hasarların engellemesini sağladığını belirtir.

 • Kilo verme ve obezite tedavisi

Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi, yayınladığı bir makalede, anti-obezite niteliklerine sahip olan bitkilerin yeniden gözden geçirildiğini ve çörek otu yağının son derece etkili olan doğal ilaçların başında geldiğini belirtir. Nigella sativa bitkisinin genel anlamda obeziteyi tedavi etmediği düşünülse de, diyabetik hastalarda tedavilerine destekleyici olduğu gibi, kişilerin kilo vermelerine de katkı sağladığı bilinir. Glukoz emilimi, karaciğer glukoneogenezi, iştah, trigliserid ve kolesterol gibi kilo alımına sebep olan bileşenlerin etkilerini azaltarak, kişilerin rahat kilo vermesini sağlar.

 • Enfeksiyonlar

Çörek otu yağının en büyük özelliklerinden bir tanesi de antibiyotiklere karşı direnç kazanmış olan bakteri ve mikropları temizleme niteliğine sahip olmasıdır. Metisiline Dayanıklı Staphylococcus Aureus (MRSA) bunların içinde en önemli olanıdır. MRSA dünyanın her yerindeki hastanelerde ve bakım evlerinde büyük tehlike arz etmektedir. Özellikle yaşlı kesim oldukça ciddi risk altındadır çünkü bu problem genel olarak intravenöz tüpler, suni eklemler ve ameliyatlar gibi invazif prosedürlerle alakalıdır.

MRSA’nın dünya genelinde halk sağlığını riskli hale getiren ortak neden, artan yaşı nüfusuyla birlikte bu yaşlıların zayıf bağışıklık sistemine sahip olmalıdır. Pakistanlı araştırmacılar bazı MRSA örneklerini incelediler ve her birinin tek tek çörek otuna duyarlı olduğunu ve çörek otu yağının bakterilerin ve mikropların üremesini kontrol altına alıp, engelleyebildiğini ortaya koydular.

 

Çörek Otu Faydaları
Çörek Otu Faydaları

 

 • Yüksek tansiyon

2 ay boyunca her gün düzenli olarak çörek otu tohumunun kullanılması, kan basıncı yüksek olan kişilerde görülen yüksek tansiyonu önemli ölçüde düşürür. Çörek otu yağını ağızdan tüketmek iltihaplı romatoid artrit etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Astım

Çörek otu yağının ciddi bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Bu da astım belirtilerinin tedavisinde destekleyicidir. Bronşit belirtilerini yok ederek, solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaları temizler. Bunun için 3 ay düzenli olarak her gün 15 ml çörek otu tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Mide rahatsızlığı

Çörek otu tohumunu veya yağını düzenli olarak tüketmek mide kramplarını ve ağrılarını azaltır. Çörek otu yağı mide şişkinliğine, ülsere, gaz gidermeye oldukça faydalıdır.

 • Sperm fonksiyonunu iyileştirme

Yapılan çalışmalar çörek otu yağını tüketmenin, mevcut sperm miktarını ve kısırlık sorunu olan kişilerde spermlerin işlevini çoğalttığını ortaya koymaktadır. 2 ay süresince düzenli olarak günde 2 defa 2,5 ml çörek otu yağının tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Meme ağrısı (mastalji)

Yapılan çalışmalar, kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları göğüs ağrısına, çörek otu yağının etki edebileceğini gösteriyor. Göğüslere bir miktar çörek otu yağı içeren bir jelin sürülmesinin bu ağrıları yok ettiğini göstermektedir.

 

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Çörek otu yağının içinde bulunan antioksidanlar ve yağ asitleri cilt sağlığı için çok faydalıdır. Bakteriyel enfeksiyonları yok eder. Cildi nemlendirir. Çevresel faktörlere bağlı yaşanan stresi engeller. Bu da sağlıklı hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını hızlandırarak, leke görünümünün azalmasını ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Cilt için koruyucu bir kalkan oluşturur.

Çörek otu yağı, sedef problemi olan kişilerde görülen, psoriyaz plaklarının ortaya çıkma ihtimalini azalttığı bilinir. Cildin nem seviyesini artırmak ve rengini dengelemek için, cilt yağlarına ve nemlendiricilerine çörek otu yağı ilave edilir. Aynı zamanda cilt yenileyici özelliği de mevcuttur.

Çörek otu yağı, hasar görmüş yaralı bölgeye uygulandığı takdirde, yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı ve bu bölgedeki bakteri ve mikropları temizleyerek oluşabilecek iltihaplanmaları engellediği söylenmektedir.

 

 • Çörek otunun akneye faydası

Dermatoloji ve Dermatolojik Cerrahi Dergisi’nin yayınladığı bir makaleye göre, içeriğinin %10’u çörek otu ile hazırlanan bir kremin, akneli bölgeye uygulanmasıyla, yaklaşık 2 ay sonra akne belirtilerinin büyük miktarda azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışmaya katılanların %67’si bu losyondan çok memnun kaldıklarını ifade etmişlerdir.

 

 • Çörek otu saç dökülmesine iyi gelir

Düzenli kullanımda çörek otu yağı, saçların parlak görünmesini sağlama ve saçı yumuşatma gibi özellikleri vardır. Bunu yanında saç dökülmelerine de engel olur.

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağı büyük marketlerde ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Fakat evlerinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız çörek otu yağı çok daha doğal ve faydalı olacaktır. 2 yemek kaşığı dolusu çörek otu tohumunu 200 ml’lik bir şişeye koyun. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Şişenin kupkuru olması gerekiyor. Çörek otu tohumunu bir havan ya da mutfak robotu yardımıyla öğütün. Mümkün olduğunca kendiniz öğütmeye çalışın çünkü öğütüldükten sonra bekleyen ve havayla temas eden çörek otundan hiçbir fayda sağlayamazsınız. Şişeyi ağzına kadar zeytinyağı ile doldurup şişenin ağzını sıkıca kapatın. Ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık 1 hafta bekletin. Günde birkaç kez aklınıza geldikçe şişeyi sallayın. 1 hafta sonra çörek otu yağınız kullanıma hazır olacaktır. Yağı tüketmeye başlamadan bir gün önce şişeyi sallamayı bırakmanız gerekmektedir. Daha faydalı olması için içindeki tortunun dibe çökmesi gerekmektedir.

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Günümüzde yapılan araştırmalar, sağlık içinde günlük ne kadar çörek otu yağı tüketmemiz gerektiği konusunda net bir bilgi sunmuş değil. İşlenmemiş çörek otu tohumunu cilt ürünleriyle ve yemeklerle bir araya getirmek, çörek otu yağının tüketimi için en güvenilir yöntemdir. Ambalajlı bir ürün aldığınızda, önerilen miktar kadar tüketilmelidir. Bu da ortalama günlük 1 ya da 2 çay kaşığı kadardır. Fakat yine de çörek otu yağını kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var.

 

Çörek Otu Kremi

Cerahatli ve normal sivilce, sedef rahatsızlığı, egzama, deri mantarı gibi cilt problemlerinde çörek otu kreminin oldukça faydalı olacağı gözlenmiştir. Ancak yine belirtmek gerekir ki bu tür ürünleri kullanmadan önce uzman bir kişiye danışmanız oldukça önemlidir.

 

Çörek Otu Zehirli Mi?

Konuya başlamadan önce söylemek istediğimiz önemli bir husus var. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa, çörek otu yağını ya da kapsülünü tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

 • Karaciğer ve böbrek

Çörek otunun karaciğer işlevleri için ne kadar yararlı olduğu bilinse de fazla tüketildiği takdirde böbreklere ve karaciğere hasar verebilir. Bu organlarınızdan herhangi biriyle ilgili bir rahatsızlığınız varsa, günlük kullanım miktarını belirlemek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 • Kontakt dermatit

Çörek otunun en bilinen yan etkilerinden bir tanesi temas dermatitidir. Bazı kişiler çörek otuna dokunduğu zaman derilerinde kırmızı bir döküntü oluşabilir. Bu döküntü genel olarak kaşıntılıdır.

 • Hipotansiyon

Anma Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, özellikle antihipertansif ve diüretik ilaç kullanımında, çörek otunun tehlikeli noktalara kadar kan basıncını düşürdüğü belirtilmiştir. Kan basınca meydana gelen bu düşüş, kalbe, beyne ve diğer organlara oksijen iletimini önler. Bu da mide bulantısı, sık nefes alma, yorgunluk, bilinç kaybı, baş dönmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Tansiyon bu kadar çok düşerse, hayati tehlike ortaya çıkabilir.

 • Hamile kadınlar çörek otu kullanabilir mi?

 

Hamilelikte çörek otunun kullanılması oldukça zararlıdır. Çörek otu uterusta düz kas kasılmalarına neden olur. Bu da düşük ya da erken doğum ihtimalini artırır.

 

 • Diğer alerjik reaksiyonlar

Alternatif olarak bitkisel tedavilerin hepsinde alerjik reaksiyon riski mutlaka vardır. Kontakt dermatitten ayrı olarak, birçok alerjik reaksiyon deri ile alakalı değildir. Dilin, boğazın, yüzün, dudakların şişmesine, ağızda uyuşmaya, solunum zorluğuna, bulantıya, baş dönmesine, diyare ve karın kramplarına, kusmaya sebep olabilir.

 

Çörek Otu Nedir?

Tıp dilinde Nigella Sativa olarak adlandırılan çörek otunun tohumları susama benzer ve siyah renktedir. Asırlar boyunca tüm medeniyetler tarafından yaygın olarak tüketilmiştir. Yunan, Eski Mısır ve İslam kültürlerinde de çörek otunun faydalarına dair birçok veri bulunmaktadır. Çörek otunun yağı ve tohumu birçok rahatsızlığa çok iyi gelmektedir.

Bu bitkinin siyah tanecikleri tohumlarıdır ve baharat olarak da tüketilir. Böbrek hastalıkları, karaciğer, hipertansiyon, cilt hastalıkları, enfeksiyon gibi ciddi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.

 

Çörek Otunun İçerdiği Vitaminler

Çörek otunun ve yağının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin nasıl bu kadar çok olabildiğine dair yapılan araştırmalar sonucunda üç tane ana doğal kimyasal içerdiği bilgilerine ulaşılmıştır. Bunlar, timohidrokinon (THQ), timol ve timokinon (TQ)’dur. Çörek otunun tohumları oldukça zengin içeriğe sahiptir. Karbonhidrat, yağlar, albümin ve henüz adlandırılamamış yüzlerce besin maddesi barındırır.

Tüm bunların yanı sıra oldukça değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri bakımından da çok zengindir. Bunlar Alfo linolenasidi, Linolenasidi, iç yağ ve buna benzeyen yağlardır. Aynı zamanda Nigellon, Alfa-pinen, kofur da içermektedir. Kafi miktarda B1, B6, B2, demir, magnezyum, folasidi niacin, kalsiyum, selenyum, çinko, amino asitler de bulunmaktadır.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir