Anasayfa / Kadın Sağlığı / Kadın Anatomisi ve Üreme Organları

Kadın Anatomisi ve Üreme Organları

Kadın Anatomisi Ve Üreme Organları

Kadın anatomisi çok farklı bir yapıya sahiptir. Özellikle de kadının üreme organı erkeğin üreme organına göre daha da farklıdır. Kadın üreme organları ikiye ayrılır. Bunlar dışında yer alanlar ve içte yer alanlar olarak belirtilir. İç genital organlar bacakların hemen üzerinde yer alan leğen kemikleri ve bel kemiği tarafından oluşturulan kemik çatının içinde koruma altına alınan bir yapıdır. Kadın anatomisi farklı bir yapıya sahiptir. Bunu detaylı olarak yazımızda aktarmış olacağız.

 

Kemik Çatı

Kadınların en önemli özelliklerinden biri gebe kalmalarıdır. Bu nedenle kadın doğası gereği gebe kalmaya, rahim içinde gelişmekte olan bebeği büyütmeye ve bunun sonucunda karın içinde bulunan bebeği olgunlaşmış bir boyuta kadar taşıyarak dokuz aylık gibi bir süre sonunda dünyaya getirmeye yönelik düzenlenmiştir. Belirttiğimiz bu görevleri yerine getirebilmek amacıyla kadının kemik çatısı farklı bir yapıdır. Kadının kemik çıtası erkeğin kim çatısına göre bilgi farklılıklar gösterir. Yapısal olarak birbirinden çok farklılardır. Bu farklılığın temelinde erkenden kemiklerinin yapısının daha çok ağır yük taşımaya yönelik oluştuğu belirtilebilir. Kadının kemik çatı yapısında ise bebeğin başının doğum esnasında kemikleri tarafından oluşturulan doğum kanalına girmesine yönelik gerçekleştiği söylenebilir. Erkeğin kemik çatısının bir farklı yönü daha açısının dar olmasıdır.

Kadının kim çatısının at açısı erkeğinkine göre daha geniştir. Bunun sebebi ise bebeğin dışarıya rahatça çıkabilmesini sağlamaktadır. Kadının kemik yapısının üzerinde yer alan bağlar ve kaslar bebeğim dış dünyayı rahat çıkabilmesine yönelik gevşeme elverişli olarak yapılandırılmışken erkeklerin iseleyen kemikleri daha çok yük taşımaya yönelik kasları ve bağlar gevşeme göstermemektedir. Kadınları en çok şikayet ettiği ağrılardan biri olan bel arasının en muhtemel nedenlerinden biri yaşam var mı durumdur. Ben aralarını erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görüldüğü söylenebilir. Yapı olarak kadınlar erkeklere göre çok daha farklıdırlar. Bazı organların her iki cinste de bulunması muhtemel farklılıklar gösterebilir. Bu durumu yazımızda da aktarmış bulunmaktayız.

 

Dış Genital Organlar

Öncelikle dış genital organları vücudu örten cilt tabakasının bir devamı olarak belirtilebilir. Kadınların dış genital organlarının topluca bulunan kısmına vulva adı verilmektedir. Dış genital bölgenin her kısmı farklı isimlerle belirtilmektedir. Bu isimler genellikle tıbbi terimleri oluşturmaktadır.

 

Kadının Dış Genital Bölgesinin Genel Yapısı

Kadın yapılarak farklıdır. Özellikle genital organında bir çok kısım bulunmaktadır. Her kısım birbirini tamamlayan yapıları oluşturmaktadır. Özellikle genital bölgede bulunan birçok farklı yapı gebeliğin oluşmasına veya oluşan gebeliğin sonunda bir canlının dünyaya gelmesine yönelik yapılandırılmıştır. Bundan dolayı kadının iç genital ve dış genital olarak iki kısmı bulmaktadır. Bu kısımlardan dış genital bölgesine değinelim. Kadının dış genital bölgesinin topluca bulunan kısmında verilen silme vulva denir. Dış genital bölgesinde pubis tepesi, anüs ve yanlarda bulunan büyük dış dudakların olduğu gölgedir. Pubis tepesi cilt ve altında yağ dokusu içerir. Pubis tepesinin alt kısmında klitorisyer almaktadır. Bunların haricinde önemli kasta da bulunmaktadır. Var olan bu kasları pelvis tabanı kasları denilmektedir.

 

Kadın Anatomisi
Kadın Anatomisi

 

Klitoris

Pubis tepesinin hemen alt kısmında yer alan klitoris yapısı bulunur. Üst ve yan vardı iç dudaklarla çevrili bulunmaktadır. Kısacası erkekteki penis başına kadındaki karşılığıdır. Klitorisin alt kısmında idrar deliği onun altında ise vajina girişi bulunmaktadır. Klitorisin vulvanın içine gömülü yanlara doğru uzanan iki kolu bulunmaktadır. Klitorisin cinsel ilişki esnasında sertleşebilme özelliğine sahip bir yapıdadır. Kan damarlarında oldukça zengin bir yapıdadır. Bu yapının olması kadını orgazmın da önemli görevler üstlendiğini  göstermektedir. Klitoristin Y şeklinde bir yapıya sahip olduğunu söylenebilir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir