Anasayfa / Kalp ve Damar / Kalp Krizi Belirtileri ve Müdahale

Kalp Krizi Belirtileri ve Müdahale

Kalbi besleyen damarın birinin tıkanması ile başlayan ve ilk saatlerde açılması olmadığında o damarın beslendiği kalp kasındaki hücrelerin ölümü ile sonuçlanan hastalık kalp krizidir. Kalp krizi koroner arterde oluşan pıhtılar sebebiyle oluşur. Oluşan bu pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller ve o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Kalp kası hasar gördüğü için kasılma görevini göremez ve kalbin geri kalan kısmı zarar görmüş kasın görevini yapmak zorunda kalır.

Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Ani ve bunaltıcı bir stres kalp krizine neden olabilir. Birinin kalp krizi geçirme riskinin olduğunun anlaşılmasını sağlayan belirtiler; göğüs kemiğinin arkasında oluşan göğüs ağrısı, göğüsten omuz ya da kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılarak hissedilir. Ağrı 20 dakikadan fazla sürer ve dinlenseniz de geçmez. Ağrı kalbi sıkıştırır ve kalbe baskı yapar. Göğüste daralma hissi oluşur. Kişi sık sık terlemeye başlar.

Kişinin kalp krizi geçirirken yaşadıkları arasında;

  • Nefes darlığı,
  • Bayılma,
  • Öksürük,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Baş dönmesi ve sersemleme,
  • Sıkıntı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Kalp Krizinde Yapılması Gerekenler

Kalp krizinde tedavi için aciliyet önemlidir. Kalp krizi geçirildiği anlaşılan kişiye acil müdahale yapılmalıdır. Kalpte oluşan ritim bozukluğu kalp krizinin ölüm ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Hayata tekrar döndürülmesi için sırasıyla yapılması gerekenler hastanın hastaneye ulaştırılması, hastanede yapılması gerekenler, koroner bakım bölümünde tedavi, taburcu olduktan sonra yapılanlardır. Kalp krizi yaşanmadan, hastalığı geçirme riski olduğu erken teşhisi edilmesi önemlidir. Kalp kasının az zarar görmüş olması tedavi için önem arz etmektedir. Aksi halde, zarar görmüş kasın telafisi olmamaktadır.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Çörek Otu Faydaları

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Cilde ve Saça Faydaları

Çörek otu faydaları konusuna gelmeden önce kendisini tanıyalım. Çörek otu asırlarca alternatif tıbbın en çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir