Anasayfa / Kadın Sağlığı / Kendi Kendine Vulva Muayenesi

Kendi Kendine Vulva Muayenesi

Kendi Kendine Vulva Muayenesi

Öncelikle kendi kendine vulva muayenesi yapmanın amacı incelenen bölgede oluşabilecek sorunların erken dönemde tedavi edilebilir bir aşamada iken gerekli önlemlerin alınmasıdır diyebiliriz. Kendi kendine vulva muayenesi KKVM olarak kısaltılan ve tıp alanında kullanılan bir kavramdır. Vulva kadın bedeninin zor  gözlenebilen bir bölgesidir. Bu nedenle de bulmada oluşabilecek rahatsızlıkların geç teşhis edilmesine neden olur. Çünkü vulva bölgesinde bir çok rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar kadınların huzursuz olmasına ve günlük yaşamlarını olumsuz etkilemesine de neden olabilmektedir.

 

 

Vulva Muayenesi Nedir

Vulva bölgesinde  kanser türlerine, kistlere,  enfeksiyonlara vb. gibi  rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu nedenle KKVM  işlemi yapmak herhangi bir rahatsızlığı yakalanmadan ya da herhangi bir belirtiye raftan aldığın zaman erken tedavi işlemini gerçekleştirmesi olumlu etkiler yaratabilir. Normal süreçte kadınların her yıl jinekolojik muayenede bulunmaları gerekir. Çünkü yapılan jinekolojik muayenede vulva  bölgesinde herhangi bir sorun tespit edildiği zaman gerekli önlemler alınarak rahatsızlığın ileri dereceye ulaşmadan tedavi edilmesi sağlanır. Fakat kadınlar yıllık jinekolojik muayeneye gitmeden ya da uzun bir süre yine jinekolojik muayenede bulunmayan kadınların KKVM işlemi yaparak herhangi bir sorunla karşılaşması ya da farklı bir belirti görmesi taktirde doktora giderek rahatsızlığın ne olduğunu öğrenip tedavi işleminin uygulanması sağlanmalıdır.

 

 

Kendi Kendine Vulva Muayenesi Nasıl Yapılır

Öncelikle kendi kendine muayenesi kişinin önceden ortaya çıkacak bir rahatsızlığın belirtisini fark edip erken tedavi işlemini gerçekleşmesidir. Bu nedenle bu işlem çok rahatlıkla ev ortamında yapılabilir. Kişi bu işlemi kendi başına yaptığı için öncelik olarak uygun bir pozisyon almalıdır. Daha sonra vulva bölgesini eliyle kontrol etmelidir. Amaç bölgede muhtemel kitleleri saptamak aynı zamanda bölgede oluşabilecek değişiklikleri fark etmektir. KKVM Kolay bir şekilde kişinin yapabileceği bir işlemdir. Bu nedenle her kadının kendi kendine bulvarı muayenesi yapması önerilir. Genelde kadınlar düzenli olarak yine jinekolojik muayene gitmedikleri için bu kontrolü kendi başlarına ara ara yapmalarıdır. Çünkü oluşabilecek herhangi bir sorunu jinekolojik muayene esnasında ortaya çıkabileceği gibi kişinin kendi kontrolünde de değişdikleri fark etmesi ve erken tedavi konusunda önlem alması yapılabilecek doğru bir işlem olur.

 

Kendi Kendine Vulva
Kendi Kendine Vulva

 

Kendi Kendine Vulva Gerekli Mi

Kolay bir işlem olduğu için ve aynı zamanda kişi kendi başına yapabildiği için basit bir işlem olarak bu uygulamayı görebilir. Aynı zamanda görülmesi zor bir bölge olduğu için ayna yardımıyla da uygulama daha detaylı yapılabilir. Vulva  muayenesi yaptığımızda baktığımız paketi herhangi bir şişlik olup olmadığına dikkat edin. Kontrol yaptığımız zaman herhangi bir farklı duruma rastladığınız taktirde yapmanız gereken ilk işlem bir jinekolojik muayeneye başvurmanızdır. Kendimizde gördüğünüz sorunun ne olduğunu doktorunuza anlatarak detaylı incelemeleri yapmalarına fırsat vermelisiniz. Yapılan tetkiklerde sorunun ne olduğunu daha detaylı öğrenerek gerekli işlemlerin uygulanmasını başlatabilirsiniz. Erken tanı konulması her zaman tedavi de önemli  bir durumdur. Bu nedenle bu denli basit bir işlemi düzenli zaman aralıklarıyla yapmanızda fayda vardır. Kadının genital bölgesinde oluşabilecek bir çok rahatsızlığın meydana gelmesi gibi durumların önüne geçmenin en önemli özelliklerinden biri bölgenin temiz tutulması ve gerekli kontrollerin belli aralıklarla yapılmış olmasıdır. Çünkü kadının anne olma özelliğinin genital bölge ile alakalı olduğunu ve genital bölgede oluşabilecek bir sorunun kişide anne olabilme durumunu engelleyebildiğini unutmamalısınız. Kadının genital bölgesi bu anlamda belli işlevlerinde rahatsızlıklar meydana geldiği taktirde erken önlem alınmalıdır. Kendi kendine vulva muayenesi yapmak bu evrede nasıl bir önem arz ettiğini anlayabilirsiniz. Zaman zaman doğru bir şekilde kontrollerinizi yapmanızda fayda vardır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir