Anasayfa / Cilt ve Deri / Kudret Narı Faydaları, Zeytinyağlı, Yağı, Macunu

Kudret Narı Faydaları, Zeytinyağlı, Yağı, Macunu

Kudret narı faydaları konusuna geçmeden önce kendisini tanıyalım. Kudret narı, ince gövdeli bir yapıya sahiptir. Bir yıllık, tırmanıcı, kabakgiller familyasındandır. Tohumlarından yağ ve macun yapılan kudret narının meyveleri de taze bir şekilde tüketiliyor. İçeriğinde bulunan lif, mineral, vitamin ve daha birçok bileşen sebebiyle tedavi eden, hastalık önleyen bir bitkidir. Özellikle bağırsak ve mide problemleri olan insanların düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Kudret narının bu sayısız faydalarına bir bakalım. Ayrıca makalemizde zeytinyağlı kudret narı faydaları, kudret narı macunu faydaları, kudret narı yağı faydaları, kudret narı cilde faydaları gibi bilgilendirmeler yapacağız.

Afrika, Güney Amerika, Asya ve Uzak Doğu’da yetiştirilen kudret narı, Türkiye’de de başta Yalova ve Bursa olmak üzere yetiştirilmektedir. Bol miktarda A vitaminin yanı sıra, C, B1, B2 vitaminleri ile birlikte fosfor, kalsiyum, demir, potasyum açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Eski çağlardan günümüze dek alternatif tıpta kullanılan kudret narı, şifalı bitkilerin en başında gelir. Peki kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nelere iyi gelir?

 

Kudret Narının Faydaları

• Bağışıklığı güçlendirir
İçeriğinde bulunan çeşitli proteinler ve E vitamini nedeniyle, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Mikrop, virüs ve bakterilere karşı kalkan oluşturur.

• Sindirim sitemini tedavi eder
Bağırsaklarda ve midede çeşitli mikropların oluşmasını engeller. Sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyonların tedavisinde yardımcıdır. Düzenli olarak kudret narı tüketen kişilerde bağırsak ve mide ile ilgili problemlerinin azaldığı tespit edilmiştir.

• Kanı temizler
Anti-mikrobiyal ve anti-oksidan nitelikleri nedeniyle kan bozukluklarına karşı oldukça etkilidir. Kanda bulunan toksinleri arındırır.

• Cinsel gücü artırmaya yardımcı olur
Kudret narının mide problemleri haricinde en çok kullanıldığı problem cinsel problemlerdir. Bu konudaki faydası oldukça bilinir. Kudret narı doğal bir afrodizyak etkisi yapar ve cinsel gücü kuvvetlendirir.

 

Kudret Narı Faydaları
Kudret Narı Faydaları

 

• Cildi korur
Güneş ışığının zararlı etkilerine karşı kudret narı, cildi korur. Sedef, çıban ve egzama gibi sık görülen cilt rahatsızlıklarına karşı tedavi etmeye yardımcıdır. Aynı zamanda cilt lekeleri ve akne tedavisinde, derin cilt enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır.

• Tümör oluşumunu engeller
İçinde bulunan lutein ve likopen bileşenleri nedeniyle tümörlerin oluşmasını ve var olan tümörlerin büyümesini engeller. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyici etkisi vardır. Kötü hücreleri yok ederken, sağlıklı hücrelere zarar vermez.

• Kan şekeri seviyelerini korur
Kudret narının içinde, kandaki şeker oranını dengeleyen p-insülin ve Polypeptide denilen insüline benzeyen bileşenler mevcuttur. Bu da, düzenli tüketildiği takdirde, kan şekeri oranını tip 2 diyabet hastalarında ciddi anlamda düşürür. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir