Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Maydanozun Faydaları Nelerdir? Besin Değeri

Maydanozun Faydaları Nelerdir? Besin Değeri

İçeriğinde bulunan A, B, C ve K vitaminleri ile potasyum, demir gibi mineralleri de bünyesinde bulunduran maydanoz güçlü bir besin kaynağıdır. Yıllardan beridir alerji, yüksek tansiyon ve enflamatuar rahatsızlıklarının tedavilerinde tercih edilmektedir. Peki bu mucizevi besin maydanozun faydaları nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar.

 

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun sağlamış olduğu en güçlü faydaların arasında antikanser özelliği, romatoid artritin yönetilmesi ve diyabet gösterilebilir. Aynı zamanda osteoporozun önüne geçilmesine yardımcıdır. Anti – enflamatuar nitelikleri sebebiyle önemli bir ağrı kesici işlevi görür. Bunların yanı sıra mide krampları, hazımsızlık, bulantı ve şişkinlik gibi mide ve bağırsak problemlerini engeller. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Maydanoz çok güçlü besleyici özellikleri bulunan bir bitkidir. İnsan sağlığını önemli ölçüde etkileyen bol miktarda antioksidan ve vitamine sahiptir. Doktorlar tarafından da bol bol tüketilmesi önerilen yeşil yapraklı sebzelerden biri olan maydanozun insan sağlığına olan faydalarını sizler için derledik. İşte maydanozun faydaları;

 

Maydanozun Besin Değerleri

30 gram maydanozda bulunan besin değerleri şu şekildedir:

Yağ: 1 gramdan az

Protein: 1 gram

Lif: 1 gram

C Vitamini: RDI’nin %53’ü

A Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDı) %108’i

K Vitamini: RDI’nin %547’si

Potasyum: RDI’nin %4’ü

Folat: RDI’nin %11’i

 

(RDI): Günlük alınması gereken besin oranlarının tavsiye edilen miktarına verilen Recommended Daily Allowance adının baş harflerinden oluşan RDA toplumun ortalama %98’inin ihtiyaçlarını tespit etmek maksadıyla meydana getirilen bir standarttır.

 

Maydanozun Faydaları

Maydanozun insan sağlığına olan faydalarından bazıları şunlardır:

 

–              Kanser riskini azaltın

Apigenin olarak adlandırılan yüksek miktarda flavonoid içerir. Apigeninin yüksek miktarda anti-kanser niteliklerine sahip olmasının yanı sıra, kuvvetli bir anti-enflamatuar ve güçlü bir antioksidandır. Maydanoz tüketmek sindirim sistemi, cilt, prostat ve meme gibi kanser ihtimallerini azaltır.

–              Bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirin

Maydanoz, bağışıklık sistemlerini iyileştirmeye ve değiştirmeye yardımcıdır. Esansiyel yağının, fazla uyarılmış bir bağışıklık tepkisini azalttığı, otoimmün ve kronik enflamatuar bozuklukların, alerjilerin tedavisinde oldukça etkili rol oynadığı bilinmektedir.

–              Enflamasyonu giderir

Maydanoz, artritle bağlantılı olan şişkinlikleri ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Maydanoz öjenol olarak adlandırılan ve uçucu özelliklere sahip olan bir yağ barındırır. Yapılan çalışmalar bu yağın kuvvetli bir anti-enflamatuar ve anti-artritik niteliklere sahip olduğuu ve bunun da eklemlerde meydana gelen şişlikleri ciddi oranda azalttığını gösterir.

–              Kan damarlarınızı koruyun

Maydanoz, Önemli bir B vitamini olan folik asit deposudur. Folik asit, homosistein azaltılmasına etki eder. Homosistein vücutta doğal yollarla meydana gelen bir amino asittir. Fakat kanda yüksek miktarlara ulaşması felç ihtimalini artırarak kan damarlarına oldukça zarar verebilir.

 

maydanozun faydaları
maydanozun faydaları

 

Maydanozun Diğer Faydaları

–              İdrar yolu enfeksiyonlarında etkili

Maydanozun güçlü bir idrar söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple safra kesesi ve idrar yolu enfeksiyonlarında ve böbrek taşının düşürülmesinde oldukça etkilidir.

–              Kemik sağlığı

Maydanoz yüksek oranda K vitamini içerir. Bu da kemik kırıklıkları ile mücadele etmek, kemik yoğunluğunu muhafaza etmek için oldukça güçlü bir kaynaktır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan C vitamini kemiklerin çevresinde destek olmak için gerekli olan kolejenin sentezlenmesinde de çok yardımcıdır.

–              Ağız kokusunu engeller

Birkaç dal taze maydanoz tüketerek ağız kokusunu ve kötü nefesi bastırabilirsiniz. Antibakteriyel nitelikleri sebebiyle ağızda oluşan kötü kokulara neden olan bakterilerin meydana gelmesini önler.

–              Cilt bakımı

C vitamini ve antioksidan bakımından çok zengin olan maydanoz, kuvvetli kolejen üreten ve cildin aydınlanmasına neden olan özelliklere sahiptir. Maydanoz ciltte meydana gelen lekeleri ve mevcut yara izlerini hafifletmeye yardımcıdır. Aynı zamanda yağ oluşumunu dengeleme özelliklerine sahiptir. Bu sebeple sivilceler için harika bir çözümdür.

–              Ağrı kesici

Maydanoz morlukların giderilmesine yardımcı olan ve ağrıları hafifleten yüksek oranda K vitamini, C vitamini ve beta-karoten içerir. Morluklarınız için taze maydanoz yapraklarını ezip, bu bölgeye sürebilirsiniz. maydanozun faydaları hakkında en önemlilerinden birisidir.

–              Anemi belirtilerini hafifletir

Maydanozda bulunan yüksek oranda demir konsantrasyonu, demir eksikliğinden meydana gelen aneminin iyileştirilmesine katkı sağlar. Maydanozdaki C vitamini, demirin çok daha sağlıklı emilmesine yardımcı olur. Demir takviyesi almak istemeyen kişiler için genel olarak maydanoz çayı ya da maydanoz suyu içmeleri tavsiye edilir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

iğdenin faydaları

İğdenin Faydaları Nelerdir? Çekirdeğinin Faydaları?

“Ateş dikeni, yalancı iğde” gibi adları da bulunan iğdenin faydaları saymakla bitmiyor. Güçlü bir antioksidan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir