Anasayfa / Kadın Sağlığı / Miyom Nasıl Anlaşılır? Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom Nasıl Anlaşılır? Miyom Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı ve rahim içerisindeki kas dokusunda gelişim gösteren iyi huylu tümörler miyom olarak adlandırılmaktadır. Miyomlar, yuvarlak yapıda ve pembeye yakın renktedirler. Hastalığın sıklıkla görüldüğü yaş aralığı 35-45’tir. Menopoza girdikten sonra hastalığın görülme riski azalmaktadır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri arasında adet dönemlerinde çok fazla kanama olması, adet sonrasında da açık renkte kanamalar, karın ve rahim bölgesinde gözle görülebilecek şekilde büyüme, cinsel ilişki sonrasında bel ve kuyruk sokumunda ağrı, sık sık idrara çıkma isteği, kısırlık testlerinde miyomların tüpleri tıkaması, bağırsaklarda oluşturduğu basınçtan dolayı kabızlık yaşanabilmektedir.

Jinekolojik muayene sonucunda hastalığın teşhisi konulmaktadır. Kanama ve ağrı belirtileri ile muayene yapılarak tespit edilmektedir. Rahim içinde büyüyen miyomlar kısırlık ya da düşüklere de neden olabilmektedir.

Ayrıca miyom nedir adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Miyom Tedavisi

Miyomun ameliyat ile alınma kararı kişinin şikayetine göre değişmektedir. Miyom takip edildiğinde büyüme oluşuyor ise, 5 santim ve daha büyük ise, kişinin hayat kalitesini etkiliyorsa ameliyat ile alınması sağlanır. Büyüme olmuyor ise altı aylık takip ile ultrason muayenesi ile hastalık atlatılabilir. Miyomlar kişide östrojen hormonu ile büyümeyi sağlamaktadırlar. Menopoz döneminde bu hormon salgılanmadığı için ilerlemesi olmayacaktır. Büyük ve gelişmiş miyomlar ise menopoz olsa dahi hızla gelişmeye devam edecektir. Hastalık hareketsiz ve kilolu kadınlarda daha çok görülmektedir. Miyomdan korunmak için kilo almayıp kasların sürekli çalıştırılıyor olması önemlidir. Hastalık kesinleştiğinde doktor tarafından kontrol ve takip yapıldığı taktirde olumsuz etkileri azaltılmaktadır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir