Anasayfa / Kadın Sağlığı / Pelvik Ağrı Nedir? Pelvik Ağrı Nedenleri Nelerdir, Kronik Mi?

Pelvik Ağrı Nedir? Pelvik Ağrı Nedenleri Nelerdir, Kronik Mi?

Çoğu kadında pelvik ağrı problemi yaşanıyor. Peki pelvik ağrı nedenleri nelerdir, kronik midir? Abdominal ağrı nedir, Perineal ağrı nedir?

 

Kadınlarda Karın Alt Kısmı ve Kasık Ağrıları ( Pelvik Ağrı )

Öncelikle kadının karın alt kısımda bulunan kısmın içinde yer alan organları kapsayan kısma pelvik adı verilmektedir. Bu bölgede çeşitli ağrılar meydana gelebilir. Pelvik ağrıları bazen hayatı tehdit edebilen ya da en azından genital sistemin kalıcı olarak zarar görmesine neden olabilecek ciddi sorunlar meydana getirebilir. Oluşacak ağrıların doktor tarafından gerekli işlemler yapılarak tedavi edilmesi doğru olacaktır. Genellikle bu durum gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gerekli özen gösterilmeli ve böyle önemli bir dönemde gerekli tedbirler alınmalıdır. Pelvik ağrılarını aynı başlangıçtı yani akut olabileceği gibi kronik ağrılar şeklinde de görmek mümkündür. Akut ağrılarında bulantı kusma terleme ve benzeri gibi belirtiler sıklıkla ortaya çıkabilir. Anne başlangıçlı olan ve şiddeti yüksek olan ağrılar bazen bu şekilde belirtilerle adet sancısı hariç genellikle ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir. Pelvik ağrılarının bir kısmı döngüsel olabilir ve her ay tekrar eder. Bu ağrılar doğrultusunda adet sancısı ve yumurtalama ağrısı gibi durumlar meydana gelir. Adet ağrısı adet kanaması döneminin başlamasından yakın bir zaman önce ortaya çıkan ne karnın alt kısmında hissedilen kanamanın bitmesi ile de tümüyle ortadan kalkan ağrısı türüdür.  Yumurtlama ağrısı ise adet döngüsünün ortasına denk gelen zamanda ortaya çıkan çok şiddetli olmayan ağrıdır.

 

Aniden Ortaya Çıkan Akut Ağrıları Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle gebelik döneminde gerçekleşen akut ağrıları sıklıkla görülebilir. Bu ağrı gebelik döneminde doktor tarafından değerlendirilmeleridir. Gebeliğin kendisinden kaynaklanan erken gebelik döneminde ani başlangıçlı ağrılar muhtemel nedenlerle düşük tehdidi dış gebelik ya da yeni uygulanmış kürtaj gibi bir durum söz konusu olduğu zaman rahim içinde parça kalması gibi sorunlar olabilir. Bu sorunların bir çoğu Asya’da çok kanamayla beraberdir. Gebeliğin ileriki aşamalarında yine genellikle kanamayla beraber ortaya çıkan karın ağrılarının temel nedeni plasentanın erken ayrılması durumudur. Onun haricinde genital enfeksiyonlara bağlı akut ağrıları meydana gelebilir.

 

Pelvik Ağrı
Pelvik Ağrı

 

Akut Ağrıları Neden Olur? Pelvik Ağrı

Genital sistemin üst kısımda yer alan organlar özellikle enfeksiyonlara sebep olduklarında şiddetli ağrılar ortaya çıkartır. Sindirim sistemi kaynaklı akut ağrıları ise hayatta ilke taşıyan ağrılardır. Bu durumun en önemli nedeni apandisittir. Bunun haricinde bağırsak iltihabı ya da gıda zehirlenmesi gibi nedenler çoğu durumda ishalle beraber krem tarzında ağrılara neden olmaktadır. Yumurtalık kistlerine bağlı akut ağrıları üreme çağında sık olarak görülmektedir. Genellikle çoğu iyi huyludur. İdrar ve bebek yolu kaynaklı akut ağrıları belli başlı belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler sık idrara çıkma idrar renginin koyulaşması idrarla beraber kan gelmesi ve benzeri gibi belirtilerdir. Bu tarzda farklı ağrılar da meydana gelebilir. Kronik pelvik ağrıları hayatı tehdit etmeyen orta şiddette olan o belli bir ay süreden beri ağrıları var oluşuna denilebilir. Jinekolojik bağlı kronik ağrılar kadınlarda en sık rastlanan endometriyosiz ve yapışıklıklar durumudur. Ağrılara sebep olacak bir diğer etken büyük milyonlar olabilir. Miyomlar kronik bir ağrı olarak da görülebilir. Kronik ağrılar da yumurtalık kistleri ve rahim sarkması gibi durumlarda gösterilebilir.

 

Akut Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Kronik pelvik ağrıların duyulmasına neden olan birçok sebep vardır. Bu sebeplerin dışında en önemlileri arasında sindirim sistemi ve idrar yollarıyla ilgili olan sorunlarda gösterilebilir. Bu tür sorunların en önemli özelliklerinden biri meydana gelen ağrılarının yanında kendileriyle ilgili belirtileri de gösterirler. Böyle bir durumda Uzman hekimler tarafından gerekli tedavi işlemleri gerçekleştirilebilir.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir