Anasayfa / Kadın Sağlığı / Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu 

Polikistik over sendromu; yumurtalıklarda meydana gelen küçük, iyi huylu fazla sayıdaki kistlerin oluşması ile kişide farklı semptomlar ortaya çıkar. Regl düzensizliği, kilo artışı, vücut genelinde tüylenme, sivilce gibi vb. oluşumlara yol açan bir tür hastalık diyebiliriz. Yumurtalıklarda oluşan kistler tedavi edilmediği takdirde, kişinin hamile kalma ihtimali düşer. Psikolojik ve fizyolojik belirtiler göstermektedir. Kişide gözlemlenen bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde; karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, kısırlık, depresyon, anksiyete bozuklukları, uyku apnesi vb. hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle, belirtileri doğrultusunda kişinin tedavisine başlanması önem teşkil eder. Tedavi edilmediği takdirde, kısırlığa yol açtığı için dikkate alınması önemlidir. Erken tanı bu durumda oldukça önem taşır. Bu açıdan belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir. Böylece karşılaştığınız durum karşısında bilinçli hareket edebilir ve semptomlar doğrultusunda erken tanı için kontrol olabilirsiniz.

 

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromunun nedeni, net olarak tespit edilememektedir. Fakat, uzman görüşler doğrultusunda belirli nedenler öngörülmektedir. Genetik, çevresel faktörler vb. şeklinde nedenler öne sürülmektedir. Ailesinde, görülen polikistik over ailenin diğer üyelerinde de gözlemlenebilir. Ayrıca, obezite de hastalığa yol açan etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Yumurtlama düzeninin bozulması sonucu, ortaya çıkan yumurta kistleri de ilerleyerek ilgili sendroma yol açabilir. Ayrıca, bazı zararlı kimyasal maddelere maruz kalmakta Polikistik over sendromuna yol açan etkenlerden biridir. Tarım ilaçları, dioksinler, fitoöstrojenler, DBP, BPA, Bisfenol A vb. kimyasal maddeler vücudun hormon dengesinin bozulmasına yol açar, böylece PKOS hastalığı ortaya çıkabilir.

 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir

Polikistik Over Sendromu belirtileri şöyledir:

 • Kilo artışı gözlemlenir.
 • Adet döngüsünde düzensizlikler görülür.
 • Vücut genelinde tüylenme oranında artış gözlemlenir.
 • Regl döngüsü seyrinde, iki regl kanaması arasında yaşanan kanamalar.
 • Kişinin gebe kalamaması önemli belirtilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.
 • Yüz ve sırt bölgesinde, sivilcelenmeler gözlemlenir.
 • Ses tellerinden kalınlaşma görülür.
 • Göğüslerin büyümesi ya da küçülmesi gözlemlenebilir. Ayrıca, hassasiyet hissedilmektedir.
 • Saçlarda dökülmeler görülebilir.
 • Cilt bölgesinde lekelenmeler oluşabilir.

Polikistik over sendromu genel belirtileri bu şekildedir. Fakat, ilgili belirtiler farklı hastalıkların semptomları da olabilir. Bu nedenle, ilgili belirtiler akabinde kadın doğum uzmanından yardım almanız gerekmektedir. Böylece, hastalığınızın teşhisi olması gerektiği gibi doğru bir şekilde konulacaktır.

 

"<yoastmark

 

 

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu hastalık için için uygun tedavi yöntemi uygulamak öncelikli olarak, doğru teşhis doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kişide gözlemlenen semptomlar doğrultusunda, tanı koymak adına en uygun olan; klinik testler, bulgular, radyolojik görüntüler, vajinal ultrasonografi, kan testi vb. yöntemler gerçekleştirilir. Teşhis sonrası, gerekli tedavi uygulama aşamasına gidilir.

Polikistik over sendromu tedavi yöntemleri şöyledir:

 • Öncelikle kişinin bulunduğu özel duruma göre, her hasta için özen ve farklı tedavi çizelgesi belirlenir.
 • Kan dolaşımında normal seyrinin üzerinde bulunan, erkeklik hormon oranının düşürülmesi için, antiandrojen ilaç tedavisi uygulanır.
 • Hastanın normal kilosuna dönmesi için, kişiye özgü diyet programı uygulanır. Böylece insülin direnci azalır ve hastanın iyileşme evresine katkı sağlanmış olur. Kandaki insülin oranı ve şeker seviyesinin normal seyrine dönmesi önem teşkil eder.
 • Adet döngüsünün düzene sokulması, tüylenme sorunu, akne gibi sorunlar için doğum kontrol hapları tavsiye edilir.
 • Saç dökülmeleri için; gerekli vitaminlerin alınması sağlanır. Vitamin, mineral takviyeleri uygulanır. Ayrıca doğal-organik içerikli şampuan kullanımı tavsiye edilir. Hasta dilerse, saç ekim yöntemlerinden birini de uygulayabilir.
 • Akne sorunu içinde, antibiyotikler, sivilce kremleri vb. ilaçlar reçete edilir.
 • Çocuk sahibi olmak isteyen, bu rahatsızlığı yaşayan kişilere de yumurtlamaya yönelik tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Yumurta gelişimin sağlamak adına, çeşitli ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Polikistik over sendromu yaşayan ve hamile kalamayan kişiler için, kişiye özel tedavi yöntemi uygulanır. Bu nedenle, kısırlık tedavi uygulamaları çok yönlü ve farklı şekillere ayrılır. Her kişiye özel, tedavi planı ve uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Polikistik over sendromu belirtileri doğrultusunda, içinde bulunduğunuz durum neticesinde kontrol olmanızda fayda vardır. Erken teşhis doğrultusunda, erken tedavi gerçekleşebileceği için, Polikistik over sendromunun sebep olduğu kısırlık hastalığı tedavi edilmektedir. Bu nedenle, içinde bulunduğunuz önemli belirtiler doğrultusunda ve gözlemlendiğiniz semptomlara göre uzman doktordan yardım almalı gerekli tedavi uygulamalarına başlamalısınız.

 

 

 

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir