Anasayfa / Kadın Sağlığı / Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Aşısı, Evreleri, Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Aşısı, Evreleri, Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada sıklık açısından ön sıralarda olan bir kanser türüdür. Fakat son yıllarda gelişmiş yöntemler sayesinde kanser aşamasına gelmeden önce yakalanabilen ve etkili bir şekilde tedavi edilen bir kanser türü haline gelmiştir. Bu yöntemler sayesinde kanser türünden ölümlerin belirgin bir şekilde azaldığını görmek mümkündür. Rahim ağzı kanseri için Pap smear tarama testi, kolposkopi tanı testi gibi yöntemlerin gelişmesi büyük katkı sağlamıştır. Pap smear testi rahim ağzı kanseri için önemli bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılmadığı ülkelerde rahim ağzı kanseri önemini hala korumaktadır. Her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.

 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri ilk aşamalarda basit bir akıntı olarak kendini gösterebilir. Bunun dışında rahim ağzında sıklıkla düzensiz kanamalar ya da ilişki esnasında ortaya çıkan kanamalar şeklinde belirtiler gösterebilir. İlerlemiş kanser dokularından oldukça fazla kanamalar görülebilir. Canlılığını kaybetmiş kanser dokuları ise oluşan akıntıların çok kötü kokmasına neden olabilir. İleri evrede kanser olguları idrar borusuna baskı yaparak bebeklerin işlevlerini yitirmesine neden olabilir. Rahim ağzı kanseri sadece erken evrelerde görüldüğü zaman ameliyat edilebilir ve zorlu bir ameliyattır. İlerlemiş evrelerde ameliyat yapılamaz bu doğrultuda en etkili yöntem olarak radyoterapi tedavisi alınabilir. Oldukça riskli bir kanser türüdür. Özellikle kadınların hayatlarını olumsuz yönde değiştirmektedir. Erken teşhis edildiği taktirde önlem alınması ve çözümün üretilmesi daha kolaydır.

 

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı : HPV Aşıları

HPV bir virüs Türüdür. Bu virüs insanlarda ve özellikle de kadınlarda genital bölgede siğil oluşumuna neden olabilmektedir. Rahim ağzında bazen de vulva ve vajinada kanser öncüsü lezyonlara ve ileri aşamalarda rahim ağzı kanserine yakalanma riskini arttıran bir virüs olabilir. Gelişmiş ülkeler de yaygın bir virüs türüdür. Yeni geliştirilen aşılar HPV virüsünün çeşitli tiplerine karşı bağışıklık oluşturabilmekte ve bu virüsün yol açtığı olumsuzluklardan korunmasına yardımcı olabilmektedir. Gardasil adı verilen aşı HPV’nin en sık genital siğil yapan türüne ve en sık kanser türlerine karşı geliştirilmiş olan aşıdır. Çok net bir koruyuculuğu olmasa da bu aşı rahim ağzı kanserine karşı son derece etkili bir koruma aşısıdır.

Ayrıca polikistik over sendromu yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

"<yoastmark

 

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Rahim ağzı kanserini çok eşli yaşam tarzı ya da eşin çok eşli bir yaşam tarzının benimsemiş olması HPV ile enfeksiyon ve sigara kullanımı hastalığın gelişimi açısından en önemli belirtilerin başında gelir. Yapılan araştırmalarda rahim ağzı kanserinin tek eşli yaşam sürdürme alışkanlığı olan kişilerde daha az görüldüğü belirlenmiştir. Kısaca belirtmek gerekirse bu kanser türü CIN ortaya çıkma açısından risk altında olan kişilerde daha az görülmektedir.  Belirttiğimiz diğer nedenler de erken yaşta başlayan cinsel yaşam bu kanser türünün kimlerde daha sık görüldüğünü göstermektedir.

 

İzlenmesi Gereken Yol

Öncelikle yapılması gereken jinekolojik muayene kontrolüdür. Doktorun dış genital bölgedeki muhtemel HPV lezyonlarına karşı genital bölgeyi kontrol etmesi gerekmektedir. Cinsel yaşamı olan kişiler Pap smear testine tabi tutulmalılar. Cinsel yaşamı olmayan kızlar ise HPV lezyonlarına karşı genital bölgeyi doktorları tarafından kontrol ettirmeleri önemlidir. Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde tedavi uygulanmalıdır. Belirli bir yaşa kadar aşı yapılması uygundur. Fakat ileri yaşlar için doktor onayı gerekmektedir. Aşılar hastalığı tedavi etmez sadece bir koruyucudur. Gebe olan kadınların aşıyı uygulaması veya aşıyı  kullanıyorsa devam etmesi uygun değildir. Bu aşıların yan etkileri oldukça azdır. Aşı kullanıma devam edildiği taktirde jinekolojik muayenelerin de devam etmesi gerekmektedir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir