Anasayfa / Kadın Sağlığı / Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz kas dokusundan kaynağını alan kitleye denir.  Bu kitle iyi huyludur.

Miyom Nedir (Myom) Kimlerde Vardır?

Her kadında görülebilecek çabuk ufak veya büyük az sayıda ya da çok sayıda belirt veren veya vermeyen milyonlara rastlanabilir. Miyomlar genellikle ileri yaştaki kadınlarda daha sık görülür. Ergenlik çağından önce niye onlara rastlamak çok da mümkün değildir. Minyonların menopoza girmiş kadınlarda belli bir süre sonra hızla küçüldüğü ve hatta kaybolduğu gözlenmiştir. Bunun nedeni ise menopoz çağında vücutta östrojen hormonu salgısının azalmış olması ile birlikte gerileme göstermesidir. Bundan dolayı kadınların çoğunda miyom görülebilir. Milyonların iyi huylu olması kadınlarda korkulacak bir durumun yaşanmamasını sağlar.

Ayrıca miyom nasıl anlaşılır adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Miyom Neden Olur?

Miyomlar her kadında görülebilir. Siyah ırktaki insanların beyaz ırk insanlara oranla miyom sıklığı daha fazladır. Bunun dışında aile içinde bireyin miyom tanısı alması durumunda diğer aile bireylerin de de miyom görülmesi yaşanabilir. Bu durumlar bu hastalığın kalıtsal yönünün güçlü olduğunu göstermektedir Yapılan araştırmalarda üreme çağında gelişen yolların menopozdan sonra hızla gerilediği ve yok olduğu gözlenmiştir. Bu duruma etki eden en önemli. Menopoz döneminde östrojen hormonunun katkısıdır. Aynı zamanda gebelik döneminde östrojen hormonu salgılanır. Bu hormon sayesinde büyüme gösteren milyonların gebelikten sonra hızlı bir şekilde küçüldüğü görülmektedir. Minyonlar rahmin sınırları içerisinde yer alan oluşumlardır. Bir tek miyom oluşabileceği gibi birden fazla miyom da oluşabilmektedir. Miyomların büyüklükleri değişebilmektedir.  Aynı zamanda kadının rahminde birçok miyom beraberce bulunabilir.

 

Miyomların Rahim İçinde Yerleştikleri Bölge

Çoğunlukla minyonlar en sık rahim düz kas tabakasının içinde gömülü olarak yer almaktadırlar. Bununla beraber miyom sıklığı sırasına göre rahmin dışına doğru büyüyecek şekilde, rahim içi tabakasına doğru büyüyecek şekilde ya da rahmin anlarına doğru büyüyecek şekilde görülebilirler.

 

miyom nedir
miyom nedir

 

Miyomlar Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

Genellikle milyonlar belirti göstermezler. Bu nedenle yapılan jinekolojik muayeneler esnasında tesadüfen rastlanılabilir. Kişide yarattığı rahatsızlıklar genellikle rahim içinde bulundukları bölgeye, büyüklük ve sayılarına bağlı olur. Minyonlar rahmin iş tabakasını tahriş ederek düzensiz kanamalara yol açabilir. Rahim içi yerleşimi miyomlar sıklıkla adet kanamalarının uzun sürmesine neden olur.Milyonları ufak olduklarında genelde belirti vermezler fakat çok büyük olduklarında etraftaki dokularda yaptıkları baskıya bağlı belirtiler verebilirler. Rahim dışına doğru büyümüş milyonlar hiçbir belirti göstermeye bilir.

 

Miyom Tanısı Nasıl Konulur?

Miyom tanısını koymak aslında çok kolaydır. Yapılan jinekolojik muayene esnasında miyoma  özel belirtilerle doktorun tanı koyması basittir.Milyonların kanserleşmeye dönüşmesi ender rastlanan bir durumdur. Yalnız miyom dokularında gelişen sarkom türü kanserler oldukça kötü seyirli kanser hastalığıdır.

 

Miyom Tanısı Konulan Hastaya Ne Tür Tedavi İşlemi Uygulanır?

Miyom tanısı konulan hastaya öncelik ameliyat değildir. Çok şiddetli belirti veriyorsa miyom rahatsızlığı ameliyat gerçekleşebilir. Menopozdan sonra ortaya çıktığı belirlenen milyonlar hızla büyüyebilir bu nedenle oluşacak çok büyük minyonlar için ameliyat önerilir. Milyonlar için bir diğer ameliyat sebebi gebeliğin planlandığı dönemde saptanan miyomlarda gebelik üzerinde olumsuz etki yaratması nedeniyle  gebelik oluşmadan ameliyatla miyomların çıkartılması uygun görülür. Belirti vermeyen yollarda dönem  durum takip edilmelidir. Takip edilen süre içerisinde büyüme ya da belirti yapmaya başlayan milyonlarda ameliyat gerçekleşebilir. Bazı durumlarda miyomlar kendiliğinden azalabilir ve yok olabilir. Bu durum genellikle ileri yaşlardaki kadınlarda görülebilir. Miyomun vermiş olduğu rahatsızlık tedavi gerektiğinin belirtisidir. Bu nedenle ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

 

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı, Vajinada Beyaz Akıntı Nedir?

Vajinada Beyaz Akıntı Nedir? Kadınların bir çoğunda hiçbir sorun olmamasına karşın vajinada beyaz peynirimsi akıntı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir