Anasayfa / Cilt ve Deri / Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir?

Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün dünyada ortalama %1-3 civarında rastlanır. Genel olarak otuzlu yaşlarda görülse de doğumdan itibaren görülen vakalar da vardır. Karşılaşılan vakaların %30’unda genetik nedenler bulunmaktadır. Sedef hastalığında deride bulunan hücreler aracılığıyla antijenler oluşturulur. Bu antijenler bağışıklık sistemini de etkiler. Meydana gelen bu hücreler yeniden deriye döner ve deride hücrelerin üremesi ve buna bağlı olarak da sedef hastalığına has olan plakların oluşmasına sebep olur. Kısacası sedef hastalığı vücudun kendi hücrelerine karşı geliştirdiği bir problemdir.

 

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığı kronik gelişen bir problemdir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda deride kepeklenme ve plaklar meydana gelir. Karşılaşılan vakaların dörtte birinde hastalık oldukça yaygındır. Kendi kendine iyileşme durumu çok enderdir. Ancak bazı hastalarda alevlenme ve yatışma dönemlerine rastlanabilir. Alkol, virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar ile stres bu alevlenmelere ön ayak olabilir. Sigara kullanımı da bu hastalığı tetikleyen etkenlerden biridir. Hastaların büyük bir kısmında deride oluşan plakların yanında kaşıntı da duyulur. Yaygın hastalıklarda üşüme, titreme, vücut ısısının korunamaması, protein tüketiminde çoğalma gözlemlenebilir. Bazı durumlarda ise sedef hastalığına bağlı olarak romatizma da meydana gelebilir. Sedef hastalığının belirtileri vücudun her bölgesinde görülebilir. Fakat sık olarak dirsek, diz, genital bölge ve saçlı deride gözlenir. Sedef hastalığı tırnaklarda meydana geliyorsa sarı ve kahverengi renk değişimleri, küçük çukurlar ve tırnakta kalınlaşma görülür. Sedef hastalığının deri lezyonlarının türüne göre farklı bulguları bulunur ve bu sebeple egzamaya neden olan çeşitli hastalıklara benzer özellikler gösterebilir.

Sedef hastalığına bağlı olarak gelişen romatizma, parmaklar, diz, el bileği, ayak bileği ve boyunda oluşabilir. Bu tür durumlarda deri lezyonları da söz konusudur.

 

Sedef Hastalığı Tanısı

Bu hastalığın tanısı genel olarak deri lezyonlarının ortaya çıkmasıyla konur. Ailede sedef hastalığının olması da, bu hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olur. Şüpheli durumlarda deri biyopsisi gerekli olabilir. Bazı durumlarda ise hipertansiyon, obezite ve hiperlipidemi de görülebilir.

 

Sedef Hastalığı
Sedef Hastalığı

 

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığının tedavisine karar verilirken bu karara hasta da dahil edilmelidir. Tedavi kronikleşeceği için  hastanın bu tedaviye uyum sağlaması oldukça önemlidir. Hastaların büyük bir bölümünde hipertansiyon, obezite ve hiperlipidemi gibi metabolik sorunlar da söz konusudur. Tedavi planlanırken bu problemler de göz önünde tutulmalıdır. Hastalığın derecesi ve hayat kalitesini bozup bozmaması da dikkate alınarak tedavi planlanır.

Vücudun bazı bölgelerinde lokalize durumlarda, duruma uygun cilt kremleri kullanılabilir. Kortizon içerikli kremler genel olarak tercih edilir. Derinin nemli tutulması oldukça önemlidir. Bu nedenle kremler tavsiye edilir. Bazı durumlarda doktorlar D vitamini içeren ilaçlar önerebilir. Aynı zamanda kömür katranı da bu tedavinin seçeneklerinin arasındadır.

Hamile kadınlar çok daha az kuvvetli kortizon kremler ve fototerapi ile tedavi edilmektedirler. Ancak bu uygulamadan önce kadın doğum konsültasyonu yapılır.

Ağır seyreden sedef hastalıklarında fototerapinin yanında sistemik ilaçlar da tercih edilir. Ayrıca topikal kremler de mevcut tedaviye dahil edilir. Yine derinin yumuşak ve nemli kalması oldukça önemlidir. A vitamini bileşenleri ve kanser tedavilerinde tercih edilen bir takım ilaçlar da sedef hastalığının tedavilerinde kullanılır.

Sedef hastalığında bu hastalığı tetikleyen ve alevlenmesini sağlayan bazı durumlar söz konusudur. Bunlar idrar yolu iltihabı, bademcik iltihabı, kaşıntı sebebiyle deriyi zedeleme, diş çürüğü, çizik ve sıyrıklar, acı veren olaylar, duygusal sorunlar, stres bu durumların başlıcalarıdır. Söz konusu durumların hepsi gerekli bir şekilde tedavi edilmelidir. Bu hastalıkla savaşanların psikolog ya da psikiyatri desteği almalarının oldukça faydalı olduğu gözlenmiştir.

Sedef hastalığı morale dayanan bir hastalıktır. Hastanın düzeleceğine yönelik olumlu görüşler hastalığın seyrini oldukça etkiler. Sedef hastaları içerisinde hastalığa iyi gelen gıdalar ve şifalı suların varlığından söz edilir. Fakat ne yazık ki bu tarz uygulamaların herhangi bir tedavi edici özelliği kanıtlanmamıştır. Hastalarda alternatif bir şekilde tercih edilen bu yöntemlerin psikolojik açıdan kişileri rahatlattığı ve yatıştırdığı kabul edilir. Bu sebeple sedef hastalığına sahip kişilerin kesinlikle doktor kontrolünde olmaları ve kulaktan dolma geleneksel yöntemleri bırakmaları oldukça önemlidir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Behçet hastalığı birçok organı etkileyen, kompleks ve sebebi bilinmeyen bir rahatsızlıktır. İlk olarak 1937 senesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir