Anasayfa / Cilt ve Deri / Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Ayakta en çok görülen hastalıklardan biri tırnak batmasıdır. Tırnak batması tedavisi için tam bu noktada yöntemleri açıklayacağız. Tırnak yatağının bir nedene bağlı olarak bozulması ile tırnağın yuva içerisinden düzgün şekilde ilerlemesine engel olur. Böylelikle tırnağın yuvası zarar görmüş olur. Enfeksiyonlara neden olur.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batması parmaklarda kızarmalara, şişlik ve büyük ağrılara neden olabilir. Bu nedenlerle ayakkabı giymek zorlaşır. Akıntı olması ile çoraplarda koku ve ayakta iltihaplanma ile apse oluşur. Tırnak batmasının nedenleri arasında;

  • Ayak tırnaklarını çok kısa kesmemek,
  • Ayak trınaklarını törpülememek
  • Ayak tırnaklarını düz kesmek sayılabilir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması tedavisi için hafif batma durumu varsa tırnağın battığı yerin altına pamuk parçası koyarak ve bunu günlük olarak değiştirmek yararlı olacaktır. Bu şekilde batan kısım ile cilt arasında ete batma azalacağından ağrı ve yara olması azalır, tırnak dışa doğru büyümeye başlar. İltihap oluşmuş ise antibiyotik kullanımı yapılabilir.

İlerlemiş durumda ise tırnağın çekilmesi söz konusu olabilir. Fazla bir şekilde şişlik oluşmuş ise şiş doku alınır, tırnak kökü kazınarak tedavi yapılır. Tırnak çekildikten sonra batmayı engellemek için tırnağın batan kısmı tahrip edilir.

Hastalar kendileri müdahale ettiklerinde durum daha da kötü olabilmektedir. Tırnağı bazen de kendileri çekmeye çalışırlar ancak bu en kötü ihtimaldir ve büyük acılara neden olabilir. Ayrıca yeniden çıkan tırnak öncesi gibi batmaya devam etmektedir. Bu yüzden en doğru yöntem doktor kontrolünde tedavi uygulanması, çekilmesi gerekiyorsa da doktor kontrolünde yapılmasıdır.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir? Sedef hastalığı psoriasis, tedavisi olmayan ve kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir