Anasayfa / Kadın Sağlığı / Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı, Vajinada Beyaz Akıntı Nedir?

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı, Vajinada Beyaz Akıntı Nedir?

Vajinada Beyaz Akıntı Nedir?

Kadınların bir çoğunda hiçbir sorun olmamasına karşın vajinada beyaz peynirimsi akıntı diğer adıyla vajinada beyaz akıntı görebilirler. Oluşan bu akıntılara fizyolojik akıntılar denir. Bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olmasıdır. Bu akıntıları hemen her gün görülmesi, kokusuz olması, renginin beyaz ve şeffaf olması  tarzında ortaya çıkar. Fizyolojik akıntı olarak belirttiğiniz bu akıntıları ağrı, kanama, idrar yaparken yanma ve benzeri gibi belirtileri bulunmamaktadır. Belirttiğimiz bu akıntılar herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan akıntılar değildir. Aynı zamanda bu akıntılar herhangi bir hastalık olarak görülmemelidir. Çünkü bu akıntılar hemen hemen her katında rastlanılan bir durumdur. Bu akıntıları her gün de görme ihtimaliniz yüksektir. Aynı zamanda fizyolojik akıntı fazla da görülebilir. Bu nedenle ped kullanımı doğru olabilir. Önümüzde bu tarz akıntılar için günlük pet adı verilen bir ürün geliştirilmiştir. Bu ürünü kullanmanız günlük yaşantınızda sizlere de kolaylık sağlayacaktır.

Fizyolojik akıntının rahim ağzı salgıları ile birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vajina dokusundaki artıklarının atılmasından dolayı ortaya çıkan bir akıntı şeklinde bir sıvıdır. Bu nedenle de fizyolojik akıntıların aslında önemli bir işlevi bulunmaktadır. Fizyolojik akıntılar belli günlerde ortaya çıkabilir. Bunun haricinde fizyolojik akıntılar adet döngüsünün her gününde de var olabilirler kadının genital bölgesinde lastik gibi uzayan berrak bir sıvı salgılanması genellikle akıntıların oluşmasına neden olur. Vajinada beyaz akıntı görülmesi yazımızda da belirttiğimiz gibi herhangi bir sorunun neticesinde ortaya çıkmaz. Fakat bunun dışında vajinada akıntıya benzer gibi görünen ama farklı bir durumun ortaya çıktığını düşündüğünüz taktirde yapmanız gereken jinekolojik muayene sonucunda durumun daha net ortaya çıkmasını sağlamak olacaktır. Bu nedenle fizyolojik olmayan akıntıların dışında akıntılar meydana gelebilir. Detaylı olarak fizyolojik olmayan akıntılar nelermiş görelim.

 

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı
Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

 

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı Fizyolojik Midir?

Üst yazımızda  belirttiğimiz gibi fizyolojik nedenle akıntıların herhangi bir sorun neticesinde ortaya çıkmadığını açıkladık. Bunun dışında fizyolojik olmayan akıntılar da kadınlarda görülebilir.  Bu akıntılar koyu kahve renkli, kanlı, köpekle nem, koyu sarı, çocuk kokan, ağrılı, normal dışı kanamalı, idrar yaparken yanma sorunları gibi bir çok belirtilerle ortaya çıkmaktadırlar. Bu tarz akıntılar genital bölgede herhangi bir sorunun olduğunu işaret eden belirtilerdir. Bu belirtilerin oluştuğu taktirde yapılması gereken mutlaka kişi  jinekolojik muayenede görülmelidir. Çünkü bu durumun sebepleri altında genital bölgede enfeksiyonlar ya da farklı bir sorun meydana gelmiş olabilir. Genellikle de bu tarz durumlarda enfeksiyon oluşumları neden olmaktadır. Bir çok enfeksiyon türü bulunmaktadır.  Özelliklede genital bölgede oluşabilecek farklı enfeksiyon türleri kişi de oluşacak akıntıların farklı görünmesine neden olur. Örneğin bakteriler üst genital kanalı sıçrayarak daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Vajinada beyaz peynirimsi akıntı hakkında fizyolojik olup olmadığı ile ilgili bilgilerinizi yorumda bizimle paylaşabilirsiniz.

Pelvik enfeksiyonu da  tüplerin tıkanmasına ve apse oluşumuna neden olur. Bu nedenle bu enfeksiyonların ciddiye alınması gerekmektedir. Çünkü bu enfeksiyonlar ciddiye alınmadı taktirde ileri derece rahatsızlıkları meydana getirebilirler. Bu durumda da tedavi süreci dolaşarak kişide daha büyük problemler ortaya çıkabilir. Tabii ki fizyolojik olmayan akıntıların nedeni sadece enfeksiyonlar değildir. Ender görülse de rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerinde yalnızca akıntı şeklinde belirti verdiğini söylemekte fayda vardır. Bu durumda akıntının neden oluştuğuna dair detaylı bir inceleme yapılarak kesin sonuca varılmalıdır. Bu işlemin uzman doktor tarafından yapılması ve kısa süre içerisinde de gerekli tedavinin uygulanması uygun olur. Bu durum bir çok kadında rastlanabilecek bir rahatsızlıktır.  Öyle ki bu durum kişinin günlük yaşamını da olumsuz yönde etkileyebilir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

miyom nedir

Rahmin İyi Huylu Uru: Miyom (Myom) Nedir?

Öncelikle miyom nedir sorusunu cevaplayalım. Miyom, rahim normal yapısında bulunan, bu organın katılmasını sağlayan düz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir