Anasayfa / Diğerleri / Yumurtalık Kistleri Nelerdir, Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kistleri Nelerdir, Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kistleri Nelerdir Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kistleri genital organların östrojen, kadınlık hormonu ( progesteron), az miktarda testosteron üreten yapısına denir. Ayrıca over rahmin, iki tarafında da bulunan fallop tüpleri ile temas halindedirler. Kist; içi su dolu kesecikler halindeki dokulara denir. Büyüme, yayılma gibi semptomlar göstermeyen tümör dokularıdır. Over kistleri tedavi edilmediği takdirde, polikistik over hastalığına neden olmaktadır. Yumurtlamayı engeller ve kısırlığa yol açabilir. Bu nedenle, over kistlerinin belirtileri doğrultusunda erken teşhis ve tedavi aşamasına geçmek önem taşır.

Yumurtalık kistlerinin nedeni; yumurtalıklar, regl döngüsü esası doğrultusunda yapısal over kistleri geliştirirler. Regl kanamasının bitmesinin ardından, over de bulunan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlar, daha sonra kist haline dönüşür. İlgili kiste folikül denilmektedir. Regl kanamalarının ortasında, kist patlar ve içerisindeki yumurta hücreleri tüplere atılmış olur.

 

Yumurtalık ( Over) Kistleri Belirtileri Nelerdir

Over kist belirtileri şunlardır:

 • Şiddetli görülen regl ağrıları.
 • Düzensiz regl kanamaları, lekelenmeler
 • Ya da regl olmama durumu.
 • Kasık bölgelerinde görülen ağrılar.
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar.
 • Karın bölgesinde şişliklerin oluşması
 • Göğüslerde dolgunluk, büyüme görülmesi.
 • İdrar problemleri ve bağırsak sorunları yaşanması.
 • Aşır kilo alımı.
 • Bulantı, kusma gibi semptomlar.
 • Vücudun tüylenme oranında artış gözlemlenmesi.
 • Hamile kalamama sorunu.
 • Şiddetli karın ve kasık ağrılarının yaşanması.

Yumurtalık kist tanısı; jinekolojik muayene esnasında tesadüfen rastlanabilir. Kistin iyi ya da köyü huylu olup olmadığı; vajinal muayene ve karından uygulanan ultrasonografi ile kistin türü hakkında bilgiye ulaşılabilir. Ayrıca, bilgisayarlı tomografi, MR gibi tekniklere de ihtiyaç halinde başvurulabilir. Kistin iyi ve kötü huylu olması konusunda net tanı için; kanda tümör testleri gerçekleştirilir. Genellikle over kistleri iyi huylu kistler olduğunu söyleyebiliriz. Fakat nadiren de olsa, yumurtalık kanseri görülebilir.

 

Over Kist Türleri Nelerdir

Yumurtalık kist türleri şöyledir:

 • Folikül kistleri: 20-50 yaş civarındaki kadınlarda görülen ve genellikle en çok rastlanan over kistlerinden biridir. Yumurta kistlerinin büyümesi ve çatlamaması sonucu ortaya çıkar. Ultrasonda siyah renk olarak tespit edilirler. Ayrıca boyutu 5 cm civarındadır. Kistler, doğum kontrol hap kullanımı ile tedavi edilir. Fakat, ilaç tedavisi sonucunda küçülmeyen, büyümeye devam kistler için ameliyat gerebilir.
 • Hemorajik – Korpus Luteum kisti: Folikül değişikliğe uğrar ve Korpus Luteum kisti adını alır, akabinde hormon üretmeye başlar. Aşırı büyümesi veya ilgili yapının içine kanama olması sonucu hemorajik kistleri ortaya çıkmaktadır. Hemorajik kistleri, folikül kistlerine oranla daha ağrılı olur ve daha büyüktür. Hormon salgıladıkları için, regl döngüsü gecikebilir. Ayrıca, doğum kontrol hapları ile küçülme gözlemlenir.
 • Endometrioma: Halk dilinde bilinen adı ile çikolata kistidir.
 • Dermoid kist (Teratom): 20 yaşından daha küçüklerde görülür. Dermoid kistler, saç, kıl, kemik, diş, yağ vb. dokular içermektedir. İlgili kistler, yumurtlama dönemi ile alakalı değildir. Kişinin, anne karnında iken ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanmaktadır.
 • Kistadenom: Yumurtalık dokusunun dış yüzeyini kaplayan, gelişen iyi huylu kisttir.

 

Yumurtalık Kistleri
Yumurtalık Kistleri

 

Yumurtalık Kist Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kist türleri ve boyutu gibi semptomları ve teşhisi sonrasında, gerekli tedavi yöntemi uygulanır. Yumurta kistleri, ameliyat ile çözülmektedir.

Over kist tedavisi cerrahi yöntemler:

 • Laparoskopi: Kapalı ameliyat özelliğindedir. Yumurtalık kistlerinde de özellikle tercih edilen yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Göbek deliğinden, ayrıca 1-2 defa karın cildinden 1-2 cm kesikler dahilinde ameliyat yapılır. Karının iç bölgesinde, karbondioksit gazı verilir, kamera yardımıyla kist alınır. Ameliyattan sonra, hasta dört sonra ayağa kalkabilir. Normal hayatına dönebilmektedir. Sadece bir gece hastanede yatması gerekir. Kapalı ameliyat yöntemi ile ağrı da daha az hissedilir. Laparoskopi ameliyatı, ayrıca polikistik over sendromunun teşhisi ve tedavisi içinde tercih edilen bir kapalı ameliyat uygulamasıdır.
 • Laparotomi: Kötü huylu olan kistlerin tedavileri için tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyat esnasında, kist ile beraber gerekli görülürse yumurtalıklar da alınabilir.

Yumurtalık kist belirtileri doğrultusunda, teşhis ve tedavi için mutlaka uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır. Böylece, over kistlerinin iyi ya da kötü huylu olma durumu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda bilinçli olmak hayati önem taşır. Aksi takdirde genellikle görülmese de yumurtalık kanserine karşı, erken tanı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu nedenle, ilgili semptomlar doğrultusunda kontrol olmanız gerekir.

Hakkında saglikhaberleri

Bunu Da İncele

azospermi

Azospermi Nedir? Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Azospermi nedir? Erkeklerde cinsel birleşme esnasında boşalan meni denilen sıvının içinde gebe kalınmasına neden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir